X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak bezpiecznie zbadać dno oka?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 19:49
OCT to nowa metoda obrazowania przekrojów tkanek oka, która pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki. Jej rozwinięciem jest koncepcja tomografu optycznego, o której w audycji opowiedział prof. Maciej Wojtkowski.
Audio
  • Prof. Maciej Wojtkowski o metodzie OCT (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Podstawowym zastosowaniem nowej metody jest nieinwazyjna i błyskawiczna obserwacja patologicznych zmian siatkówki, np. jaskry, zwyrodnienia plamki, otworów w plamce, odklejenia siatkówki i innych. Radykalnie poprawia ona szybkość i rozdzielczość analizy do poziomu niemożliwego do uzyskania wcześniej w warunkach klinicznych. - Do tej pory nie było innego narzędzia, które umożliwiłoby widzenie przekroju siatkówki i to jeszcze w czasie rzeczywistym. Pomaga to przede wszystkim w diagnozowaniu schorzeń - mówił gość audycji.

Użycie nowej techniki dało możliwość nawet stukrotnego przyspieszenia procesu uzyskiwania obrazu. Urządzenie opracowane przez polskich uczonych od kilkunastu lat wytwarzane jest na skalę przemysłową, co jest rzadkim przykładem pracy doświadczalnej z fizyki, która w tak krótkim czasie znalazła zastosowanie w praktyce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Maciej Wojtkowski (badacz Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 19.09

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:26
Kiedy i w jaki spoób powstały pierwsze komputery i minikomputery? O urządzeniach, które zrewolucjonizowały świat i ich twórcach opowiedział profesor Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny za organizację jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.
rozwiń zwiń