X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rośnie odsetek samobójstw spowodowanych depresją

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 19:37
Szacuje się, że za dwa lata depresja znajdzie się na drugim miejscu w rankingu największych problemów zdrowotnych. O chorobie w audycji opowiada dr Sławomir Murawiec z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Symptomami depresji są m.in., smutek, brak poczucia satysfakcji oraz motywacji, a także lęk i drażliwość. - Depresja budzi określone skojarzenia, mamy przed oczami osobę smutną – mówi gość Jedynki. – Jednak coraz częściej w przestrzeni publicznej mówi się o ludziach, którzy pozornie sobie radzą – dodaje.

Dr Sławomir Murawiec zaznacza, że depresja może objawiać się w sposób książkowy, ale może także pozostać niezauważalna. W związku z tym wyróżnia się kilka masek choroby. Najczęstszą są zaburzenia snu. - Depresji bardzo często towarzyszy ból – opowiada dr Sławomir Murawiec. - Czasami jest on czynnikiem, który skłania do podjęcia dramatycznej decyzji – dodaje.

Niepokoją statystyki dotyczące samobójstw, które w wielu przypadkach spowodowane są depresją. W Polsce w 2016 roku śmiercią samobójczą zginęło więcej osób, niż w wypadkach drogowych. Rośnie także odsetek samobójstw wśród osób poniżej 18. roku życia. - Wytworzenie zrozumienia jest tutaj kluczowe – mówi dr Sławomir Murawiec. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***
Tytuł audycji: 
"Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 
Prowadzi:
 Krzysztof Michalski
Goście: dr Sławomir Murawiec (Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)
Data emisji: 27.08.2018
Godzina emisji: 19.09
kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

STOP stygmatyzacji w depresji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 17:47
Jak rozpoznajemy depresję i jak wygląda ochrona prawna pacjenta, który korzysta z porady i terapii lekarza psychiatry?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń