Rośnie odsetek samobójstw spowodowanych depresją

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 19:37
Szacuje się, że za dwa lata depresja znajdzie się na drugim miejscu w rankingu największych problemów zdrowotnych. O chorobie w audycji opowiada dr Sławomir Murawiec z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Symptomami depresji są m.in., smutek, brak poczucia satysfakcji oraz motywacji, a także lęk i drażliwość. - Depresja budzi określone skojarzenia, mamy przed oczami osobę smutną – mówi gość Jedynki. – Jednak coraz częściej w przestrzeni publicznej mówi się o ludziach, którzy pozornie sobie radzą – dodaje.

Dr Sławomir Murawiec zaznacza, że depresja może objawiać się w sposób książkowy, ale może także pozostać niezauważalna. W związku z tym wyróżnia się kilka masek choroby. Najczęstszą są zaburzenia snu. - Depresji bardzo często towarzyszy ból – opowiada dr Sławomir Murawiec. - Czasami jest on czynnikiem, który skłania do podjęcia dramatycznej decyzji – dodaje.

Niepokoją statystyki dotyczące samobójstw, które w wielu przypadkach spowodowane są depresją. W Polsce w 2016 roku śmiercią samobójczą zginęło więcej osób, niż w wypadkach drogowych. Rośnie także odsetek samobójstw wśród osób poniżej 18. roku życia. - Wytworzenie zrozumienia jest tutaj kluczowe – mówi dr Sławomir Murawiec. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***
Tytuł audycji: 
"Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 
Prowadzi:
 Krzysztof Michalski
Goście: dr Sławomir Murawiec (Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)
Data emisji: 27.08.2018
Godzina emisji: 19.09
kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

STOP stygmatyzacji w depresji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 17:47
Jak rozpoznajemy depresję i jak wygląda ochrona prawna pacjenta, który korzysta z porady i terapii lekarza psychiatry?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń