Odkrycie tajemnic ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 21:15
Na utworzenie dwóch nowych ośrodków naukowych w Warszawie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przeznaczyła ponad 73 miliony złotych. Jeden z tych ośrodków, BRAINCITY, powstanie w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego.
Audio
  • Poznawanie tajemnic ludzkiego mózgu (Jedynka/Eureka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Centrum Doskonałości BRAINCITY to projekt prof. Leszka Kaczmarka i prof. Eweliny Knapskiej, w którym będą prowadzone badania w zakresie neuropatyczności i chorób mózgu.

Określenie "plastyczność mózgu" zostało wprowadzone przez Jerzego Konorskiego z Instytutu Nenckiego w 1948 roku. Jest obecnie uznawane jako najważniejsze zagadnienie w badaniach układu nerwowego.

Ośrodek BRAINCITY będzie korzystał z materiału pochodzącego od pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne. Według prof. Leszka Kaczmarka, jednym ze sposobów na badanie umysłu człowieka jest porównanie ludzi zdrowych i chorych pod względem genetycznym.

- Jeżeli odkryjemy nowe mechanizmy, to będziemy mogli szybko zbadać, czy mają jakieś zastosowanie – opowiada prof. Leszek Kaczmarek. – Pojawiają się więc szanse na określenie nowych celów terapeutycznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Leszek Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej PAN)

Data emisji: 3.09.2017

Godzina emisji: 19.10

kwh

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń