Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:36
W 2015 roku w Polsce na nowotwory wykryto u ponad 163 tysięcy ludzi. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 1,5 miliona osób zmarło z powodu chorób nowotworowych. Ok. 60 proc. pacjentów onkologicznych jest kandydatami do leczenia za pomocą radioterapii.
Audio
  • Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Likoper/Shutterstock

- Optymalizacja radioterapii jest jedną z naszych możliwości poprawienia szans na przeżycie i na długie, dobre życie pacjentów onkologicznych – mówi prof. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Radioterapia wykorzystuje pewnego rodzaju mechanizmy fizyczne w taki sposób, żeby zogniskować maksymalnie dużą dawkę promieniowania w miejscu, gdzie jest guz – dodaje.

Prof. Wojciech Fendler jest laureatem konkursu First TEAM, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Profesor Fendler pracuje nad stworzeniem biomarkerów radiotoksyczności, czyli wskaźników, które dadzą informację, w jakim stopniu dana terapia jest szkodliwa.

 - W ramach projektu badamy pacjentki z rakiem piersi pod kątem powikłań kardiologicznych w odległej przyszłości – opowiada gość audycji. - Pojawia się zupełnie nowa grupa chorych i to jest coś, czym w ogóle nie zaprzątalibyśmy sobie głowy 10 lat temu – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Prof. Wojciech Fendler (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 19.10

kwh

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbajmy o oczy. Jak robić to prawidłowo?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 19:36
11 października przypada Światowy Dzień Wzroku. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.
rozwiń zwiń