Polskie Noble rozdane

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 08:53
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już po raz dwudziesty siódmy przyznała nagrody fundacji. Nagrody cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są polskimi Noblami.
Audio
  • Polskie Noble rozdane (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Иллюстративное фотоFoto: shutterstock

Otrzymują je wybitni uczeni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Laureatami Nagród FNP 2018 zostało czterech wybitnych uczonych – prof. Timothy Snyder, prof. Krzysztof Pachucki, prof. Andrzej Gałęski i prof. Andrzej Dziembowski.

W audycji gościliśmy profesora Andrzeja Dziembowskiego z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Badacz został doceniony za działania w obszarze nauk o życiu i o Ziemi - za wyjaśnianie funkcji kluczowych enzymów degradujących RNA, których zaburzenia prowadzą do stanów patologicznych. Odkrycia profesora Dziembowskiego doprowadziły m.in. do zaproponowania nowego podejścia terapeutycznego w leczeniu szpiczaka. Laureat publikował wyniki swoich badań w prestiżowych czasopismach - m.in. w “Nature”, “Cell”, “Nature Structural and Molecular Biology”, “Nature Communications”.  Profesor Dziembowski jest jednym z najmłodszych Laureatów tej prestiżowej nagrody.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Andrzej Dziembowski (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Czytaj także

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dziedzictwo kulturowe w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 19:30
Z okazji pierwszego polsko-gruzińskiego seminarium poświęconego polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Gruzji, w dzisiejszym "Wieczorze odkrywców" rozmawiamy o osiągnięciach polskich uczonych, inżynierów, malarzy oraz architektów na Kaukazie.
rozwiń zwiń