Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 21:00
Sto lat temu, po ustąpieniu rządu Jędrzeja Moraczewskiego - 16 stycznia 1919 roku, premierem nowego, ponadpartyjnego rządu został Ignacy Jan Paderewski. To właśnie jego działalności i jego gabinetowi poświęcono konferencję naukową zorganizowaną kilka dni temu w Warszawie.
Audio
  • Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego (Wieczór Odkrywców / Jedynka)
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 roku
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

- Był to człowiek, który żył Polską - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, autor wielu dzieł o życiu i działalności Ignacego Paderewskiego.

Ignacy Jan Paderewski najpierw zdobył światową sławę jako pianista, a następnie zaczął aktywnie działać na rzecz niepodległości Polski.

- Przełomowym wydarzeniem były obchody wiktorii grunwaldzkiej, kiedy w lipcu 1910 roku ofiarował pomnik Jagiełły w Krakowie, gdzie przyjechało ponad 150 tysięcy ludzi ze wszystkich zaborów. To piękne przemówienie było inauguracją jego publicznej działalności - opowiada prof. Marian Marek Drozdowski. - Drugim wydarzeniem było stulecie urodzin Fryderyka Chopina we Lwowie w październiku 1910 roku. Te dwie imprezy ogólnonarodowe wskazywały, że działa na skalę historyczną - dodaje.

Jak potoczyła się polityczna kariera Paderewskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 19.06

kwh

Czytaj także

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:14
- Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BlackHoleCam, czyli zobaczyć czarną dziurę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 21:00
Czarna dziura to fascynujący i pobudzający wyobraźnię obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic, także światło, nie może opuścić. - Chcemy zdobyć pierwszy, bezpośredni dowód na istnienie tych obiektów - mówi dr Monika Mościbrodzka, uczestnicząca w międzynarodowym projekcie BlackHoleCam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeboje nauki 2018 - astronomia i astrofizyka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:47
Po raz pierwszy w historii astronomom udało się znaleźć w naszym Układzie Słonecznym ciało niebieskie, które znajduje się ponad 100 razy dalej od Słońca niż Ziemia.
rozwiń zwiń