X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 21:00
Sto lat temu, po ustąpieniu rządu Jędrzeja Moraczewskiego - 16 stycznia 1919 roku, premierem nowego, ponadpartyjnego rządu został Ignacy Jan Paderewski. To właśnie jego działalności i jego gabinetowi poświęcono konferencję naukową zorganizowaną kilka dni temu w Warszawie.
Audio
  • Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego (Wieczór Odkrywców / Jedynka)
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 roku
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

- Był to człowiek, który żył Polską - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, autor wielu dzieł o życiu i działalności Ignacego Paderewskiego.

Ignacy Jan Paderewski najpierw zdobył światową sławę jako pianista, a następnie zaczął aktywnie działać na rzecz niepodległości Polski.

- Przełomowym wydarzeniem były obchody wiktorii grunwaldzkiej, kiedy w lipcu 1910 roku ofiarował pomnik Jagiełły w Krakowie, gdzie przyjechało ponad 150 tysięcy ludzi ze wszystkich zaborów. To piękne przemówienie było inauguracją jego publicznej działalności - opowiada prof. Marian Marek Drozdowski. - Drugim wydarzeniem było stulecie urodzin Fryderyka Chopina we Lwowie w październiku 1910 roku. Te dwie imprezy ogólnonarodowe wskazywały, że działa na skalę historyczną - dodaje.

Jak potoczyła się polityczna kariera Paderewskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 19.06

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 21:14
- Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BlackHoleCam, czyli zobaczyć czarną dziurę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 21:00
Czarna dziura to fascynujący i pobudzający wyobraźnię obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic, także światło, nie może opuścić. - Chcemy zdobyć pierwszy, bezpośredni dowód na istnienie tych obiektów - mówi dr Monika Mościbrodzka, uczestnicząca w międzynarodowym projekcie BlackHoleCam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeboje nauki 2018 - astronomia i astrofizyka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:47
Po raz pierwszy w historii astronomom udało się znaleźć w naszym Układzie Słonecznym ciało niebieskie, które znajduje się ponad 100 razy dalej od Słońca niż Ziemia.
rozwiń zwiń