X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
Audio
  • Sieci neuronowe jeszcze nieudolnie naśladują ludzki mózg (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Seanbatty/pixabay

To niewyobrażalna komplikacja, a mimo to naukowcy od wielu lat zajmują się budową sieci neuronowych, czyli systemów, które mają naśladować funkcjonowanie mózgu - przynajmniej w niektórych jego aspektach.

Doktor Robert Pałuba zwraca uwagę, że przełom technologiczny sprawił, iż naukowcy mogą konstruować rózne model, a kilkadziesiąt lat temu dysponowali jedynie maszynami elektryczno-mechanicznymi. - Z jednej strony można śmiać się z tego, z drugiej to były podwaliny pod to, co obserwujemy dzisiaj - zauważa uczony.

O tym, jak trudne zadanie stoi przed nauka niech  swiadczy fakt, że aby zamodelować jeden neuron, a mamy ich 86 miliardów, trzeba użyć ponad 30 tysięcy równań różniczkowych, a dla dostrojenia modelu trzeba wyznaczyć 20 tysięcy parametrów. A to i tak jedynie uproszczenie.

Dlaczego sieci neuronowe są ważne - nie tylko dla naukowców, ale i dla gospodarki, do czego takie modele mogą być zastosowane, co potrafią już dzisiaj i gdzie znajdują zastosowanie? Jaka jest szansa na skonstruowanie sztucznego mózgu w stu procentach naśladującego ludzki mózg?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Robert Pałuba (absolwentem UW i Uniwersytetu w Paryżu, matematyk ze start-upu TensorFlight)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzki mózg nie przestaje zadziwiać naukowców

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:55
- Zrobiliśmy bardzo prosty eksperyment, a jego wyniki są niezwykłe, bo jak się okazuje kora słuchowa może się przestawić na wzrok - mówi psycholog, dr hab. Marcin Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastyczny mózg - projekt badawczy Karoliny Finc

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:09
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 26. stypendia START dla stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie doświadczenia dużo nas uczą"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 12:44
W cyklu "Lato z radiem budzi ludzi" kolejna historia z Kliniki Budzik, tym razem opowieść o dwudziestoletniej Aleksandrze z Wrocławia. Z mamą Aleksandry, Edytą Winnicką rozmawiała Agnieszka Ciecierska. 
rozwiń zwiń