Święta jako czas niezwykły. Wokół badań prof. Anny Zadrożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 15:14
"Powtarzać czas poczatku" to publikacja wybitnej polskiej etnolog prof. Anny Zadrożyńskiej. O świętach, czasie wiosennym i jego rekwizytach w rozumieniu badaczki rozmawialiśmy z prof. Anną Malewską-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Prof. Anna Malewska-Szałagin o badaniach prof. Anny Zadrożyńskiej (Wieczór odkrywców/Eureka)
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Shutterstock/Piotr Wytrazek

Prof. Anna Zadrożyńska napisała, że wszystko to, co jest odtwarzane w chrześcijańskiej liturgii, np. podczas Niedzieli Palmowej było już w zwyczajach ludowych. - Profesor pasjonowała się pokazywaniem głębszych warstw znaczeń symboli i rytuałów, szukała przedchrześcijańskich znaczeń. W palmach wielkanocnych, które bezpośrednio nawiązują do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest echo różnych kwietnych i zielonych gałązek, które miały symbolizować odrodzenie się przyrody i odrodzenie nowego życia – powiedziała w "Wieczorze odkrywców" prof. Anna Malewska-Szałagin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Anna Malewska-Szałagin (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 19.06

abi

 

Czytaj także

"Można rozpaczać za przyrodą i drzewami"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 20:12
W "Wieczorze Odkrywców" o znaczeniu lasów dla przyrody, kultury i gospodarki rozmawialiśmy z profesorem Tomasz Borecki – leśnik, wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń