X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystko może być zaszyfrowane i tajne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 13:22
Polscy naukowcy stworzyli maszynę szyfrującą lepszą niż legendarna Enigma. W "Wieczorze Odkrywców" rozmawialiśmy o kryptografii.
Audio

Polski szyfrator jest skonstruowany w oparciu o teorię liczb - mówi w "Wieczorze Odkrywców" jego twórca, profesor Jerzy Gawinecki, dyrektor Instytutu Matematyki i Kryptologii, Wydziału Cybernetyki WAT. Wyjaśnia, że jest to kryptografia krzywych eliptycznych. Dzięki nim można przesyłać utajnione informacje, nawet videokonferencje, za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci komputerowych, np. poprzez internet, który nie jest bezpiecznym kanałem przekazu informacji.

Profesor przypomina, że Polacy złamali kod słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Niemcy uważali, że nie jest to możliwe, bo liczba dostępnych kluczy wynosiła aż 51 tryliardów, co odpowiada kluczowi 276. Polacy zastosowali do łamania kodu Enigmy nowoczesne metody matematyczne.

Wiadomości zaszyfrowanej szyfratorem nie może odczytać osoba niepowołana. - Kod jest nie do złamania - zapewnia profesor. I obrazowo wylicza: Załóżmy, że na świecie żyje 6 miliardów ludzi i każdy ma komputer o mocy obliczeniowej 3 GHz, a wszyscy pracują przez 14 miliardów lat, zaś każdy w jednej operacji znajduje jeden klucz. To wytworzona moc kryptograficzna wynosiłaby 8 sekstylionów, czyli 8x1036. To jest mniej niż 2123. A my stosujemy klucze o liczbie 2256.

Prof.
Prof. Jerzy Gawinecki z nagrodą za skonstruowanie szyfratora

Prof. Gawinecki podkreśla, że kierowanemu przez niego zespołowi udało się porozumieć z zespołem inżynierów. - Nie jest to łatwe - żartuje.

Szyfrator narodowy powstawał w ramach zupełnie jawnego projektu, finansowanego przez państwo. Tylko pewne elementy, które będą wykorzystywane do celów cywilnych, matematycy przekształcili tak, że mogą być wykorzystywane do innych celów. Choćby w bankowości internetowej, w przesyłaniu danych firm, w przesyłaniu danych pacjentów służby zdrowia.

Nawet jeżeli urządzenie wpadnie w niepowołane ręce nie ma niebezpieczeństwa, że potencjalny wróg pozna nasze tajemnice. Bo przy próbie otwarcia urządzenie zresetuje się.

Urządzenie powstało w rocznicę "cudu nad Wisłą". Profesor podkreśla, że ze swoim zespołem nawiązuje do dobrych tradycji polskich matematyków w kryptologii. I wspomina ogromny ich udział w wojnie 1920 roku, a ciągle nie za dużo wiadomo o udziale matematyków polskich w tej bitwie. 

W drugiej części audycji Krzysztof Michalski rozmawia z profesorem Markiem Kusiem z Instytutu Fizyki Teoretycznej PAN o kryptografii kwantowej. To również pasjonujące zagadnie. Prof. Kuś opowiada, co robi się w kryptografii, żeby nikt niepowołany nie poznał naszych tajemnic. I zwraca uwagę, że zaszyfrować infiormację jest bardzo łatwo. Problem jest w jej prawidłowym odczytaniu.

(ag)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Tajne przez poufne" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Wieczoru Odkrywców" można słuchać w soboty od godz. 20:09.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matematyczne orły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:50
Polscy naukowcy rozszyfrowali plany wojenne sowietów i Niemców. Nie był to przypadek, II RP miała wspaniałych przedstawicieli nauk ścisłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo w przeglądarce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 08:45
Eksperci z Poznania testowali bezpieczeństwo przeglądarek internetowych.
rozwiń zwiń