X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 13:00
Można zapytać dr Annę Ochab-Marcinek i dr Marcina Tabakę, którzy odkryli mechanizm, dzięki któremu żywe komórki mogą przekuć przypadkowość w porządek.
Audio
  • Dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał?

- Sklonowane koty to idealne bliźniaki, z identyczną informacją genetyczną we wszystkich swoich komórkach i nawet wtedy te dwa koty różnią się kolorami futra – opowiada obrazowo dr Anna Ochab-Marcinek o teorii, która została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie amerykańskiej akademii nauk PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) w 2010 roku. Była to 9. publikacja z udziałem polskich uczonych, przy czym jako jedyna tworzona wyłącznie przez Polaków, bez pomocy naukowców z innych krajów. Wnioski z badań uczonych z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk mogą w przyszłości być wykorzystane przede wszystkim do inżynierii genetycznej.

W "Letnim Wieczorze Odkrywców" prof. Robert Hołyst i jego doktorant Tomasz Kalwarczyk z Instytutu Chemii Fizycznej PAN mówili o Programie Team. W ramach programu studenci, doktoranci i uczestnicy staży podoktorskich realizują projekty badawcze w najlepszych zespołach w Polsce.

W audycji rozmawiano także o korzyściach, jakie mogą przynieść badania nad bakteriami i ruchem białek w komórkach. Profesor Hołyst zwrócił uwagę, że w chorych komórkach gwałtownie zmienia się lepkość cytoplazmy i tłumaczył zawiłości tej swego rodzaju "logistyki biologicznej", przyrównując komórkę do znakomitej fabryki chemicznej, w której działaniu nie ma celu – w naszym rozumieniu. I choć tam wszystko odbywa się przypadkiem, to jednak ten chaos kreuje również porządek, gdyż te same komórki mogą spontanicznie rozdzielić się na dwie grupy, wykonujące różne funkcje.

Goście Krzysztofa Michalskiego opowiadali jak porusza się białko wewnątrz komórki i jak tę wiedzę można wykorzystać do konstrukcji nowych leków przeciwnowotworowych. Takie m.in. były założenia projektu "Od skali Nano do skali Makro - ruch protein i nanocząsteczek w płynach złożonych", realizowanego przez badaczy w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

Dziś można przewidywać jak szybko zachodzą reakcje chemiczne w bakterii.  – Jeśli zaczniemy lepiej rozumieć jak działają komórki rakowe, to być może też znajdziemy leki na bardzo wiele chorób, nie tylko bakteryjnych, ale też wirusowych czy związanych z uszkodzeniem DNA – deklarują naukowcy PAN. Wykorzystanie odkrycia polskich badaczy do badań nad własnościami komórek rakowych w konsekwencji może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych metod leczenia raka, czy tworzenia antybiotyków na oporne bakterie.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(ed)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bardzo bliskie związki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2007 09:47
Bakterie częściej niż sądzono wbudowują swoje DNA do genomu zaatakowanej komórki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie wewnętrzne

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 09:53
W naszym przewodzie pokarmowym tętni tajemnicze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chemia to magia!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 13:00
Zaklęte węże, ujarzmione wulkany i eliksiry Harry'ego Pottera na obchodach Międzynarodowego Roku Chemii 2011.
rozwiń zwiń