Najstarsze kopalnie świata znajdują się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 11:52
Zwiedź niezwykłe zabytki polskiej techniki, zobacz unikatowe podziemne miejsca, w których można się poczuć jak za dawnych lat.
Audio
  • Najstarsze kopalnie świata znajdują się w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Na Zachodzie Europy moda na odrestaurowywanie zabytków techniki rozpoczęła się w latach 60. i 70. XX i panuje do dziś. W Polsce wyraźne zainteresowanie w tym zakresie pojawiło się już w latach 30. XX wieku, kiedy to powstały specjalne sekcje zajmujące się zabytkami polskiej sztuki inżynierskiej.

Najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej otwarto w 1854 roku we wsi Bóbrka. Obecnie działa w tym miejscu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

W latach 1854-1880 wydrążono tu ręcznie ponad 60 szybów, o głębokości od 14 do 150 metrów. - Kopalnia cały czas działa i można poczuć zapach ropy - twierdzi Czesław Kondera, przewodnik turystyczny.

Drugim miejscem, które warto odwiedzić, jest kopalnia w Bochni. Jej początki sięgają roku 1248, kiedy odkryto tu pokłady soli kamiennej. Wśród wielu zrekonstruowanych urządzeń kopalni zwraca uwagę sprawny mechanizm napędowy wind w szybach poruszany przez silnik parowy. Jest to unikalny w Europie czynny zabytek techniki.

W kopalni znajduje się największe na naszym kontynencie podziemne pomieszczenie wykonane przez człowieka - komora Ważyn, która ma 255 m długości i 16 m szerokości. Obecnie odbywają się tu konferencje, zjazdy, imprezy rocznicowe, bale sylwestrowe i konkursy tańca o pierścień św. Kingi.

- Mamy tutaj stałą temperaturę 16-17 stopni, panuje specyficzny mikroklimat, który dobrze służy na przykład alergikom - dodaje gość Jedynki.

Kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej i stanowiła podstawowe źródło dochodów królów polskich przez wiele lat.

Dlaczego warto odwiedzić te niezwykłe miejsca? Zachęcamy do wysłuchania audycji "Letni Wieczór Odkrywców" Krzysztofa Michalskiego.

(aw)

Czytaj także

Stare telewizory miały duszę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:00
Jako pierwsi, gadającą skrzynkę z obrazem ludzkiej twarzy, obejrzeli członkowie brytyjskiego Royal Institution. Prototyp telewizora okazał się groźny, bo broda jednego z obserwatorów wkręciła się w tryby odbiornika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak małe potrafi być wielkie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 12:04
Przedrostek nano pojawia się coraz częściej - nie tylko w publikacjach naukowych - nowoczesna technologia ułatwia nam życie na każdym kroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bakteriobójczy materiał

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 17:00
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej odkryli specjalną tkaninę, która zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów w szpitalach.
rozwiń zwiń