Mrówki to fascynujący obiekt badań

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 07:30
Podczas 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w jednym z namiotów będzie można podziwiać fascynujący świat mrówek, a także dowiedzieć się, jakie badania związane z zachowaniami tych owadów prowadzą polscy naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Audio
Mrówki
MrówkiFoto: Glow Images/East News

Mrówki to najliczniejsze stworzenia na Ziemi. Występują praktycznie wszędzie - od klimatu tropikalnego po koło podbiegunowe. Są symbolem pracowitości; tworzą zadziwiające, często wielomilionowe, kastowe społeczeństwa z królowymi, robotnicami i żołnierzami, którymi - nota bene - są tylko samice!

Jak funkcjonuje mrówcza społeczność, jaką rolę odgrywają mrówki w przyrodzie, czy potrafią się uczyć i czego społeczność ludzka mogłaby się nauczyć od nich - dowiesz się, słuchając nagrania audycji "Wieczór odkrywców", której gościem była prof. Ewa Godzińska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Zaprasza Krzysztof Michalski.

Czytaj także

Mrówcza pasja doceniona w Unii (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 09:49
- Tu jakaś głowa urwana na górze, a tu korpus, one właśnie jedzą świerszcza, którego im dałem – o życiu mrówek opowiada Łukasz Sokołowski, zwycięzca unijnego konkursu młodych naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mrówki lubią kwiaty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 20:00
Dziś będziemy szukać odpowiedzi na pytania: co to są samosiejki i czy drzewa kopalne rosną w ...kopalni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki stosują broń chemiczną

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 00:01
Mrówki-robotnice należące do jednego z afrykańskich gatunków produkują silny jad, który na odległość paraliżuje i zabija termity – informuje „Public Library of Science Online”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj co w trawie piszczy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 17:00
Wielu z nas niecierpliwie wypatruje wiosny, kiedy w trawie pełno najrozmaitszych owadów. Każdy z nich wydaje inny dźwięk. Aż można się w tych odgłosach rozmarzyć. Okazuje się, że owady najbardziej "muzykalne" są podczas jedzenia.
rozwiń zwiń