Bez miłości człowiek jest biedny

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 11:00
W ostatnich latach fenomenem miłości zajęli się przedstawiciele nauk ścisłych. Z ich badań wynika, że za to uczucie odpowiedzialny jest mózg, a nie serce.
Audio
Bez miłości człowiek jest biedny
Foto: sxc.hu

Jeśli tak jest, to dotychczasowych ekspertów w tej dziedzinie - poetów, pisarzy i artystów - powinni zastąpić neurobiolodzy, psychologowie, farmakolodzy oraz specjaliści od najnowszych technik podglądania zakochanego organizmu, a szczególnie mózgu.
- Bez miłości człowiek jest uboższy o pewne spektrum doświadczeń - zauważa dr Agata Wytykowska-Kaczorek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Precyzuje, że chodzi o doświadczenia emocjonalne, ale również poznawcze. Z drugiej strony miłość ma taką siłę, że potrafi człowieka zmienić, a raczej wydobyć z niego aspekty, które były w nim ukryte.
Profesor Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie podkreśla, że od strony biochemii hormonów na fazy miłości można spojrzeć na kilka sposobów. - Zaczyna się od fazy libido, czyli ogólnie mamy ochotę na miłość i na seks, a faza nie jest jeszcze ukierunkowana - zauważa naukowiec. Ale jak się trafi odpowiedni "obiekt" następuje kolejna faza, faza pożądania. Choć trzeba zaznaczyć, że nie każdy "obiekt" jak popadnie.
Jak w miłości dobierają się "obiekty", jak przebiega uczucie od strony naukowej dowiesz się słuchając nagrania całej audycji.
Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

Zobacz więcej na temat: Kraków

Czytaj także

Kochasz z głową

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 09:00
To nie serce, ale mózg pełni najważniejszą rolę w procesie zakochiwania się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udar mózgu to najczęściej sprawka serca

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:00
Nadciśnienie, migotanie przedsionków, miażdżyca powodują , że co 8 minut jakiegoś Polaka trafia apopleksja - tak kiedyś nazywano ten groźny stan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panikujesz? Masz kwaśny mózg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 00:01
Niski odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W głębi naszego brzucha kryje się drugi mózg!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 12:30
Czułeś kiedyś motyle w brzuchu bądź z głębi brzucha czułeś, że powinieneś podjąć taką a nie inną decyzję? Prawdopodobnie masz zapasowy mózg, który steruje twoim nastrojem.
rozwiń zwiń