X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczury po badaniach przechodzą na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:14
Zwolennicy i przeciwnicy badań na zwierzętach przerzucają się argumentami i każdy ma swoje racje. W "Wieczorze odkrywców" w Jedynce rozmawialiśmy m.in. o konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektywy europejskiej w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych.
Audio
Szczur laboratoryjny
Szczur laboratoryjnyFoto: WikipediaCC/Joanna Servaes

Zwolennicy badań na zwierzętach twierdzą, że postęp nauk biologicznych i medycznych jest nierozłącznie związany z badaniami na zwierzętach. Nie byłoby możliwości leczenia cukrzycy i uratowania życia tysiącom chorych, gdyby nie badania na psach rozpoczęte na przełomie XIX i XX wieku.

- Mogę powiedzieć śmiało, ze nie byłoby postępu wiedzy, nie byłoby tego stanu nauki, nauk medycznych, biomedycznych, biologicznych gdyby nie badania na zwierzętach – zwraca uwagę prof. Wojciech Kostowski z Polskiej Akademii Nauk. Wyjaśnia w Jedynce, że badania na zwierzętach są potrzebne, a wynikają z tzw. wyboru mniejszego zła. Przykładem pożytku z badań na zwierzętach było wyodrębnienie insuliny w 1921 roku. To był argument na rzecz badań na zwierzętach.

Naukowcy obecnie starają się przestrzegać zasady trzech R w badaniach na zwierzętach. Reduction, czyli zmniejszenie liczby zwierząt do badań, Replacement, a więc zastosowanie metod alternatywnych np. komputerowych oraz Refinement, czyli poprawa jakości badań.

Prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego podkreśla, że neuroinformatyka musi działać w porozumieniu z doświadczeniem. - Na przykład nie rozumiemy mózg, jak on funkcjonuje, więc nie potrafimy go zaprogramować na badania - mówi w "Wieczorze odkrywców". Ale o zwierzęta trzeba dbać. W laboratorium instytutu są szczury, które służyły badaniom i teraz mają zapewnioną emeryturę. Bo naukowcy prowadzą tylko jeden eksperyment na tym samym zwierzęciu, Więc po jego zakończeniu zwierzę jest pozostawione w spokoju.

Badania na zwierzętach spowodowały, że tysiące osób uratowano i dalej ratuje się przed zachorowaniem na wściekliznę i zakażeniem wirusem polio. Bez badań na zwierzętach byłoby niemożliwe poznanie podstawowych funkcji układu nerwowego, np. procesu neuroprzekaźnictwa. Dzięki tym badaniom osiągnęliśmy postęp w rozumieniu mechanizmów i leczeniu chorób neurologicznych i psychicznych, w tym padaczki, depresji i schizofrenii.
Ale przeciwnicy prowadzenia tych badań twierdzą, że badania na zwierzętach mogą być zastąpione innymi metodami, które daje postęp w technikach badawczych. Poza tym badania na zwierzętach należy prowadzić tylko wtedy, kiedy są naprawdę niezbędne i przy zachowaniu ściśle określonych warunków. Badacze muszą zgodzić się na ograniczenia i zasady dające gwarancję wyeliminowania lub minimalizacji stresu i cierpień zwierząt, muszą być świadomi, że zwierzęta to nie tylko narzędzie badawcze, lecz żywy, odczuwający organizm, któremu należy się właściwe traktowanie.

"Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Też plotkują o jedzeniu i seksie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:35
Nietoperze nie przestają nas zadziwiać. Są ludzie, którzy poświęcili ich badaniu swoje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne koty to leniwi pantoflarze

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 11:59
W ciągu ostatnich dwudziestu lat koty domowe stały się prawdziwymi pantoflarzami, są leniwe i rozpuszczone - wynika z badań włoskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor piórek ma wpływ na charakter ptaka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 10:52
Osobowość australijskich ptaków z gatunku amadyn wspaniałych różni się w zależności od koloru upierzenia na głowie - odkryli brytyjscy badacze.
rozwiń zwiń