Medycyna regeneracyjna bez moralnych barier

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 10:58
- Wyeliminowaliśmy problemy etyczne i techniczne. Z dorosłych komórek otrzymujemy komórki wielofunkcyjne – przekonywał w radiowej Jedynce dr Maciej Wiznerowicz, kierownik Pracowni Terapii Genowej WCO.
Audio
Embrionalne komórki macierzyste myszy
Embrionalne komórki macierzyste myszyFoto: Wikipedia cc/National Science Foundation

Gość audycji "Naukowy zawrót głowy" opowiadał o pracach nad komórkami macierzystymi otrzymywanymi z dojrzałych komórek człowieka IPS. Eksperymenty na nich zostały wyróżnione w tym roku Nagrodą Nobla. Podkreślił, że komórki macierzyste mają zdolność przekształcania się we właściwie wszystkie komórki organizmu.

- Zawsze prace z nimi były związane z dużymi kontrowersjami, ponieważ trzeba było brać ludzkie zarodki żeby je niszczyć, dzięki czemu można było otrzymywać komórki z laboratorium. Dzięki nagrodzie Nobla te problemy etyczne i techniczne zostały wyeliminowane – podkreślał.

W Pierwszym Programie Polskiego Radia zaznaczył, że w tysiącach laboratoriów udało się powtórzyć eksperyment nagrodzony Noblem i z dorosłej komórki np. skóry czy krwi, w ciągu trzech tygodni w laboratorium, stosując odpowiednie techniki inżynierii genetycznej możemy otrzymać komórki wielofunkcyjne.

Dr Maciej Wiznerowicz utrzymywał, że można je wykorzystywać do medycyny regeneracyjnej, do odtwarzania uszkodzonych narządów i tkanek. Wymienił m.in. chorobę zawałową, podczas której dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, wątroby, nerek, szpiku a nawet układu nerwowego.

Pytania doktorowi zadawał prowadzący audycję Artur Wolski i szefowa Działu Naukowego tygodnika "Newsweek Polska" redaktor Dorota Romanowska.

pp

Czytaj także

Dzięki komórkom macierzystym oszukamy śmierć?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 11:55
Naturalny mechanizm apoptozy to zegar, który w pewnej chwili mówi: zrobiłeś swoje, teraz czas umrzeć. Czy naukowcom uda się go powstrzymać?
rozwiń zwiń