Kim naprawdę był Gabriel Narutowicz?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 21:30
16 grudnia minie 90. rocznica tragicznej śmierci pierwszego Prezydenta Odrodzonej Polski.
Audio
  • Gabriel Narutowicz - inżynier, profesor, prezydent
Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz. Fotografował legionista Adam Dulęba.
Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz. Fotografował legionista Adam Dulęba.Foto: Wikimmedia Commons/Andros64/PD-Polish

Prezydentem Niepodległej Rzeczpospolitej był zaledwie parę dni, ale zanim został wybrany na ten Urząd, dał się poznać jako wielki uczony, wybitny inżynier, profesor, a także minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych RP.

Z nagrań archiwalnych odtworzona została relacja, nieżyjącego już dzisiaj, profesora Tadeusza Gliwica, który w 1922 roku miał 15 lat i był świadkiem incydentów, do których dochodziło podczas podróży Gabriela Narutowicza do Sejmu w celu złożenia przysięgi.

W "Wieczorze odkrywców" o życiu, działalności naukowej i o osiągnięciach Narutowicza mówił na żywo profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, autor dzieła "Gabriel Narutowicz - prezydent RP we wspomnieniach, relacjach i dokumentach". O działalności inżynierskiej Prezydenta, który zrealizowal wiele speltakularnych projektów hydrologicznych, opowiadał z kolei historyk techniki, inżynier Jerzy Jasiuk.

Posłuchaj całej audycji, która prowadził Krzysztof Michalski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

II RP w cieniu hańby

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 10:00
Pierwszy prezydent II RP wrócił do Belwederu na otwartej landarze, pokryty sztandarem narodowym, z konną strażą honorową…
rozwiń zwiń