Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 15:05
Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach w 2012 roku opowiada prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.
Audio
  • Co potrafi współczesna genetyka? Audycja Krzysztofa Michalskiego
Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka
Foto: Glow Images/East News
Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka
Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach ostatnich miesięcy opowiada prof. Jerzy Duszyński.
Prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, opowiada o najnowszych odkryciach z zakresu genetyki, biologii i biochemii.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało nam sie odkryć nowy gatunek człowieka. Zrobili to genetycy, którzy najpierw wyodrębnili nowy gatunek pod względem genetycznym, a następnie odtworzyli genom Denisowianki, kobiety (o ile tak można powiedzieć), a właściwie krewniaczki ludzi i … neandertalczyków, która żyła około 80. tysięcy lat temu na Syberii. 
Było to możliwe, ponieważ genetycy opracowali nową technikę sekwencjonowania prehistorycznego DNA, umożliwiającą uzupełnianie ubytków i uszkodzeń. Dzięki temu udało się ustalić nie tylko to, że kobieta, która zamieszkiwała kiedys jaskinię Denisowa, należała do odrębnego gatunku, ale także to, że była młoda, miała ciemne włosy i brązowe oczach, a także żyła ok. 74-82 tysiące lat temu. 
Denisowianie krzyżowali się z ludźmi i ich geny przetrwały do dziś. C ciekawe, wcale nie na Syberii, gdzie życli sami Denisowianie. - Najbliżej spokrewnieni są z nimi Aborygeni w Australii - mówi prof. Duszyński. 
Biolog opowiedział także o komórkach macierzystych pobranych ze skóry i przekształconych w komórki jajowe, które potem – zapłodniono in vitro i z tak zapłodnionych komórek powstało potomstwo! Była jeszcze o śmieciowym DNA, które, jak się okazało wcale nie jest śmieciowe i o tym, jak naukowcy opracowali specjalne narzędzie, które pozwala aktywować lub dezaktywować wybrane geny (to może mieć ogromne znaczenie przy opracowaniu terapii genowych).
Rozmowę prowadził Krzysztof Michalski.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało nam się odkryć nowy gatunek człowieka. Zrobili to genetycy, którzy najpierw wyodrębnili nowy gatunek na podstawie fragmentów DNA, a następnie odtworzyli cały genom Denisowianki, kobiety (o ile tak można powiedzieć), a właściwie krewniaczki ludzi i … neandertalczyków, która żyła około 80 tysięcy lat temu na Syberii.

Było to możliwe, ponieważ genetycy opracowali nową technikę sekwencjonowania prehistorycznego DNA, umożliwiającą uzupełnianie ubytków i uszkodzeń. Dzięki temu udało się ustalić nie tylko to, że kobieta, która zamieszkiwała kiedyś jaskinię Denisowa, należała do odrębnego gatunku, ale także to, że była młoda, miała ciemne włosy i brązowe oczy, a także żyła ok. 74-82 tysiące lat temu. 

Denisowianie krzyżowali się z ludźmi i ich geny przetrwały do dziś. Co ciekawe, wcale nie na Syberii, gdzie żyli sami Denisowianie. - Najbliżej spokrewnieni są z nimi Aborygeni w Australii - mówił w "Wieczorze Odkrywców" prof. Jerzy Duszyński.

Biolog opowiedział także o komórkach macierzystych pobranych ze skóry i przekształconych w komórki jajowe, które potem – zapłodniono in vitro i z tak zapłodnionych komórek powstało potomstwo! W audycji mowa również o śmieciowym DNA, które, jak się okazało wcale nie jest śmieciowe i o tym, jak naukowcy opracowali specjalne narzędzie, które pozwala aktywować lub dezaktywować wybrane geny (to może mieć ogromne znaczenie przy opracowaniu terapii genowych).

Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)

Czytaj także

Prehistoryczne wirusy wbudowane w nasze DNA

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 13:31
Naukowcy znaleźli w ciele człowieka liczne ślady wirusów sprzed milionów lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odczytali ludzki genom sprzed 7 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 13:03
Próbki genomu z Hiszpanii są starsze o ok. 1700 lat od Oetziego, myśliwego z Alp Tyrolskich, którego szczątki znaleziono kilka lat temu w topniejącym lodowcu. Na razie znamy tylko część sekwencji DNA dawnych ludzi, ale już wiemy o nich więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA może być starsze od życia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:05
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA denisowian złamane. Kim są tajemniczy hominidzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:31
Znajomość ich DNA może pozwolić na ustalenie pokrewieństwa między denisowianami, neandertalczykami i człowiekiem współczesnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy z nas ma w sobie setki błędów genetycznych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 21:13
Każdy człowiek ma w swoim DNA kilkaset błędów genetycznych. Takiego zdania są badacze z Wielkiej Brytanii, którzy przebadali pod tym względem tysiąc osób.
rozwiń zwiń