Stworzył szczepionkę przeciw polio, marzył o innej - przeciw głupocie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:38
- Prof. Hilary Koprowski był jednym z ostatnich wielkich naukowców, należący do zaszczytnego grona "klubu pasteurowskiego", jak nazywano wielkich wakcynologów, którzy zajmowali się opracowaniem nowej generacji szczepionek - mówi o Koprowskim prof. Marek Niemiałtowski (SGGW).
Audio
  • Wspomnienia o zmarłym 11.04.2013 w Filadelfii profesorze Hilarym Koprowskim, wybitnym lekarzu i naukowcu, twórcy szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/pixabay

Wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski studia medyczne ukończył w Warszawie, ale zmuszony w 1939 roku do opuszczenia Polski osiadł w Stanach Zjednoczonych i tam rozwijał swoją pracę naukową. 

- Polio jest skojarzone z naszym gatunkiem od kilku tysięcy lat, doprowadziło do śmierci i poszkodowania milionów osób. W Polsce po okresie wojennym to była zmora. Można śmiało powiedzieć, że polskie dzieci w latach 60. i później zostały uratowanie dzięki szczepionce profesora Koprowskiego, która skutecznie zwalczyła tę chorobę w naszym kraju - podkreśla prof. Marek Niemiałtowski mikrobiolog z SGGW.

Nauka w Jedynce >>>

Prof. Koprowski, bazując na doświadczeniach z pracy dla Fundacji Rockefellera w Brazylii, zajął się tworzeniem szczepionki przeciw wirusowi polio z zastosowaniem żywego osłabionego zarazka. - Pierwszą szczepionkę wypiliśmy technik i ja, ale trzeba być fair - mieliśmy przeciwciała. Chcieliśmy jednak wypróbować czy ta szczepionka nie wywołuje efektów ubocznych - wspominał podczas uroczystości przyznania tytułu doktora honoris causa SGGW w 2008 roku wydarzenia z roku 1949.

Potem były szczepienia w Ameryce i Afryce, a w 1959 roku do prof. Koprowskiego zgłosił się prof. Feliks Przesmycki z prośbą o udostępnienie szczepionki Polsce. Dzięki zabiegom naukowca do naszego kraju przypłynęło 9 milionów dawek. Później opracował także modyfikację szczepionki Pasteura przeciw wściekliźnie, co pozwoliło zwiększyć jej efektywność i zmniejszyć skutki uboczne.

Prof. Hilary Koprowski zmarł 11 kwietnia 2013 w Filadelfii.

Jakich odkryć dokonał w dziedzinie "szczepionek jadalnych" oraz walki ze stwardnieniem rozsianym i nowotworami? Co sądził o współpracy z młodymi naukowcami z Polski i dlaczego pierwsza powojenna wizyta w Warszawie była dla niego szokiem? Jak obecnie naukowcy z SGGW chcą uczcić pamięć prof. Koprowskiego?

Zapraszamy do wysłuchania całego "Wieczoru odkrywców", który przygotował i prowadził Krzysztof Michalski. W audycji znalazły się fragmenty archiwalnej rozmowy red. Michalskiego z prof. Hilarym Koprowskim, w której naukowiec opowiadał także o swojej pasji muzycznej.

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Testy na wszystko robie sobie sam!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 10:30
Coraz więcej osób bada się na własną rękę. Zamiast skonsultować u lekarza swoje dolegliwości wędrujemy do apteki i kupujemy testy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danio bliższy człowiekowi niż mysz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 21:00
Znana od dawna akwarystom ryba z rodziny karpiowatych zaskakuje naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi naukowcy stawiają na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 11:09
Szukają przyczyn chorób w ludzkich genach lub prowadzą... bibliotekę kropelek! Młodzi polscy naukowcy odkrywają nowe technologie, przyczyniają się do rozwoju medycyny i choć korzystają z wiedzy, jaką mogą zdobyć za granicą, stawiają na rozwój w Polsce.
rozwiń zwiń