Kościuszko: mistrz fortyfikacji, człowiek dialogu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 04:38
- Z dużą estymą i szacunkiem odnosimy się dziś do tego, że Tadeusz Kościuszko uratował honor narodu polskiego. Przegrał powstanie, ale zachował niepodległy naród, który przypominał swoje prawa w kolejnych zrywach - podkreślił prof. Marian Marek Drozdowski.
Audio
  • O życiu i działalności Tadeusza Kościuszki mówili prof. Izabella Rusinowa i prof. Marian Marek Drozdowski (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
Przysięga Kościuszki na krakowskim rynku. Reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka.
Przysięga Kościuszki na krakowskim rynku. Reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Żaden chyba polski wojskowy i inżynier nie ma tylu pomników i tablic pamiątkowych w Stanach Zjednoczonych co Tadeusz Kościuszko. - W 1776 roku przyjechał do zbuntowanych kolonii, później został skierowany do prac przy tworzeniu fortu West Point, wykazał się szczególnie zdolnościami w budowaniu fortyfikacji - opowiadała w Jedynce prof. Izabella Rusinowa z Instytutu Historycznego UW. 

Przynależał do armii generała Greena, przyjaźnił się z Tomasem Jeffersonem, a w 1784 roku wrócił do Polski. Po przystąpieniu do armii koronnej rozpoczął przygotowania do powstania, które miało przywrócić krajowi niepodległość po II  rozbiorze. - To miało być powstanie zwycięskie zakładało więc udział mieszczaństwa i chłopstwa. Kościuszko był inicjatorem powstania ogólnonarodowego, które zapowiadało też miany społeczne - wyjaśnił prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN).

Niestety 10 października 1794 Kościuszko został ranny w bitwie pod Maciejowicami i dostał się do rosyjskiej niewoli. - Insurekcja kościuszkowska wskazywała, że zginęło państwo, ale nie zginął naród. Wszystkie późniejsze powstania nawiązują do idei, że giniemy z orężem w ręku - dodał prof. Drozdowski.

Więcej o dzieciństwie i wczesnej młodości Tadeusza Kościuszki, jego losach po uwolnieniu przez cara Pawła I, nieufności wobec Napoleona i ostatnich latach życia można dowiedzieć się słuchając całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Tadeusz Kościuszko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościuszko do Jeffersona: Mój drogi Przyjacielu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 13:43
Odręczny list do prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości został zlicytowany w sobotę podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater i mistrz swojej profesji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 08:15
Zmarł 195 lat temu, 15 października 1817 roku w Solurze (Szwajcaria). Może w dwusetną rocznicę jego śmierci, jakiś szczęśliwy traf sprawi, że świat pozna go lepiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dewizą Orderu Virtuti Militari są honor i Ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 06:23
Od wieków zastanawiano się jak uhonorować bohaterów, jak wyróżnić tych, którzy odznaczyli się odwagą i poświęceniem. W Polsce w tym celu ustanowiono Order Virtuti Militari.
rozwiń zwiń