Bez tych liczb ciężko zbudować wolne i silne państwo

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 01:22
W PRL popularne była anegdota, że jest "prawda i prawda statystyczna". Statystyka zawsze spełniała swą misję, jednak był czas, gdy była podporządkowana celom planistycznym. Wówczas mniej informacji publikowano, bo większość niewygodnych danych nie była ujawniana.
Audio
  • Jakie znaczenie ma dla nas statystyka? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Bez tych liczb ciężko zbudować wolne i silne państwo
Foto: Glow Images/East News

Główny Urząd Statystyczny został powołany przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  – Ta decyzja świadczyła o mądrości ówczesnego środowiska naukowego i statystycznego. Politycy mieli w pełni przekonanie, by dysponować takim narzędziem, jak wiedza statystyczna. Do dnia dzisiejszego możemy powiedzieć, że ona wciąż spełnia swoją niezwykle ważną rolę, a nawet w ostatnich latach użyteczność statystyki stała się jeszcze większa – tłumaczy prof. Janusz Witkowski.
W ciągu 95 lat istnienia jest to jedna z nielicznych instytucji, które nie zmieniły swojej nazwy. Nieustannie jest to Główny Urząd Statystyczny. Jego pierwszym dyrektorem był prof. Józef Buzek, znany uczony Uniwersytetu Lwowskiego, który był stryjecznym dziadkiem byłego premiera Jerzego Buzka. – Jest to ciągłość, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza w takiej dziedzinie jak statystyka. Jeżeli chodzi o możliwość wypracowania pewnego profesjonalizmu, warsztatu, ale również zachowania pewnej ciągłości metodologicznej – mówi profesor.
Głównym zadaniem GUS na początku istnienia była diagnoza całego państwa po rozbiorach i przedstawienie danych, które zostały zebrane według tego samego systemu metodologii. – Jeśli mieliśmy tworzyć pewną wizję rozwoju niepodległego kraju, to trzeba było mieć najpierw diagnozę, opis tego, co w tym momencie jest – opowiada prezes GUS.
Rok 2013 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Statystyki (Statistics 2013).
Jakie piętno na statystyce odcisnęła epoka PRL-u? Jakie znaczenie w naszym życiu ma ona dziś? Czy możliwy jest rozwój bez statystyki? Posłuchaj całej rozmowy z prezesem Głównego Urzędu Statystycznego, profesorem Januszem Witkowskim.
Audycję "Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

sm

Zobacz więcej na temat: matematyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy uderzą włosami w czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 13:35
Okazuje się, że odpowiednio przetworzone białka z ludzkich włosów mogą chronić przed tworzeniem komórek nowotworowych czerniaka.
rozwiń zwiń