NIK bije na alarm. Coraz więcej dzieci nie ćwiczy w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:10
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przyznał, że rozmawiał już z nową minister edukacji narodowej na temat raportu w sprawie rosnącej liczby zwolnień z lekcji wychowania fizycznego.
Audio
  • Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i nauczyciel Paweł Mączyński o rosnącej absencji uczniów na zajęciach z wychowania fizycznego (Jedynka/Cztery pory roku)
NIK bije na alarm. Coraz więcej dzieci nie ćwiczy w szkołach
Foto: Wikipedia/Werner100359

Gość Jedynki powiedział, że statystyki uczestnictwa dzieci na zajęciach z wychowania fizycznego w ciągu ostatnich lat uległy zmianie, ale na gorsze. Dzieje się tak pomimo ogromnego wysiłku zmierzającego do ograniczenia tego zjawiska. - To wygląda smutno - przyznał prezes NIK w audycji "Cztery pory roku".

W latach 2012-13 w przebadanych przez NIK szkołach podstawowych nie ćwiczy około 15 procent uczniów. W gimnazjach i liceach ten odsetek sięga odpowiednio 23 i 30 procent.  W 2009 te statystki były lepsze  - zauważył Kwiatkowski w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. Wówczas wskaźnik niećwiczących wynosił odpowiednio w podstawówkach 10, w gimnazjach 13, a w liceach - 17 procent.

Uczestniczący w dyskusji nauczyciel WF Paweł Mączyński przyznał, że absencje na zajęciach z wychowania fizycznego odbijają się na zdrowiu młodych ludzi. - W wieku 40 lat będą bóle kręgosłupa, otyłość i wszystkie inne choroby, które są wskazane w wieku dużo późniejszym - zauważył. Podkreślił jednak, że zwolnienia są sprawdzane przez nauczycieli, bo rodzice często wymyślają powody, które w ogóle nie mają racji bytu i uzasadnienia zdrowotnego - podkreślił.

Goście "Czterech pór roku" zwrócili uwagę na wagę sportu w kształtowaniu młodego człowieka. - Jeżeli sport towarzyszy człowiekowi, to ma on całkiem inne podejście do życia. Ta aktywność jest rzeczą naturalną - powiedział Kwiatkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szokujący raport NIK: szkoły pełne narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 14:17
Co trzeci uczeń przyznaje, że w szkole zażywa się narkotyki. Drastycznie rośnie liczba związanych z tym przestępstw - alarmuje "Rzeczpospolita" na podstawie raportu NIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK skontrolowała lekcje wf-u. Alarmujące wyniki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 20:39
Mimo coraz lepszej infrastruktury sportowej absencja uczniów na lekcjach wf-u jest wciąż bardzo wysoka. W starszych klasach szkół podstawowych nie ćwiczy około 15% uczniów, a w gimnazjach i liceach odsetek ten sięga nawet 30% - wynika z kontroli NIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na WF?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:01
Potwierdzają to badania Najwyższej Izby Kontroli, która alarmuje, że wielu młodych Polaków unika lekcji wychowania fizycznego w szkołach; w gimnazjach i liceach nawet 30 procent.
rozwiń zwiń