X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ich prywatny 13 grudnia. Zobacz filmy o ludziach kultury w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:43
- Mogą być ciekawe zwłaszcza dla ludzi, którzy ze stanu wojennego pamiętają tylko brak teleranka - powiedział w radiowej Jedynce Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. W piątek 13 grudnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się premierowy pokaz filmów dokumentalnych Pawła Woldana w ramach cyklu "Sztuka stanu wojennego”
Audio
  • Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski pokazie filmów nt. ludzi kultury w stanie wojennym (Jedynka/Cztery pory roku)
Plenerowa wystawa Warszawa, stan wojenny, zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA w 2006 roku
Plenerowa wystawa "Warszawa, stan wojenny", zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA w 2006 roku Foto: PAP/Archiwum/Tomasz Gzell

Wstęp na pokaz zorganizowany przez Muzeum Historii Polski jest wolny. Będzie można na nim zobaczyć dwa filmy pt. "Literatura i prasa podziemna" oraz "Aktorzy w stanie wojennym".

- Nie są to filmy artystyczne. Występują w nich jednak pierwszorzędne postacie, aktorzy Katarzyna Łoniewska, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska. Opowiadają o swoim prywatnym 13 grudnia. Mówią też o tym, jak dalej potoczyły się ich losy - powiedział  Stremecki.

STAN WOJENNY: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Stremecki wspominał w rozmowie z Małgorzatą Raduchą, że on sam w dniach 11-13 grudnia był na Kongresie Kultury Polskiej. W Pałacu Kultury i Nauki miał się spotkać z aktorką Haliną Mikołajską, która przez swoje politycznie zaangażowanie, współpracowała m.in. z Komitetem Obrony Robotników, była objęta permanentną cenzurą władz i bardzo rzadko mogliśmy ją podziwiać na dużym ekranie. - 13 grudnia umówiłem się z panią Haliną, by porozmawiać o mojej pracy magisterskiej na temat Witolda Gombrowicza. Nie spotkaliśmy się, był już stan wojenny, a pani Halina została internowana. Pracy magisterskiej też nie napisałem - tłumaczył Stremecki.

W jednym z filmów, których pokaz odbędzie się w piątek o godz. 18.00, Władysław Bartoszewski mówi, że aż 14 spokojnych osób z PEN Clubu zostało aresztowanych 13 grudnia. - Te osoby brały udział w Kongresie Kultury Polskiej. 13 grudnia już się na nim nie pojawiły - wyjaśnił Stremecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

Cykl filmowy "Sztuka stanu wojennego" składa się w sumie z czterech filmów: "Plastyka podziemna”, "Piosenka w stanie wojennym”, "Literatura i prasa podziemna" oraz "Aktorzy w stanie wojennym". Ich autorzy przeprowadzili szereg rozmów z twórcami podziemnej sztuki okresu stanu wojennego. Pośród osób występujących w filmach są też m.in. Stefan Bratkowski, Ernest Bryll, Julia Hartwig, Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz i Przemysław Gintrowski. Pomysłodawcą stworzenia cyklu filmowego jest historyk prof. Włodzimierz Bolecki.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 osób demonstrowało przed domem gen. Jaruzelskiego. "Rozliczcie oprawców"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:05
- Czcimy ofiary stanu wojennego i domagamy się rozliczenia oprawców - mówili uczestnicy demonstracji przed domem Wojciecha Jaruzelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: wolałbym, żeby Jaruzelski odpowiedział za stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:00
- Powinien zostać zdegradowany i siedzieć w więzieniu - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń