Ich prywatny 13 grudnia. Zobacz filmy o ludziach kultury w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:43
- Mogą być ciekawe zwłaszcza dla ludzi, którzy ze stanu wojennego pamiętają tylko brak teleranka - powiedział w radiowej Jedynce Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. W piątek 13 grudnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się premierowy pokaz filmów dokumentalnych Pawła Woldana w ramach cyklu "Sztuka stanu wojennego”
Audio
  • Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski pokazie filmów nt. ludzi kultury w stanie wojennym (Jedynka/Cztery pory roku)
Plenerowa wystawa Warszawa, stan wojenny, zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA w 2006 roku
Plenerowa wystawa "Warszawa, stan wojenny", zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA w 2006 roku Foto: PAP/Archiwum/Tomasz Gzell

Wstęp na pokaz zorganizowany przez Muzeum Historii Polski jest wolny. Będzie można na nim zobaczyć dwa filmy pt. "Literatura i prasa podziemna" oraz "Aktorzy w stanie wojennym".

- Nie są to filmy artystyczne. Występują w nich jednak pierwszorzędne postacie, aktorzy Katarzyna Łoniewska, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska. Opowiadają o swoim prywatnym 13 grudnia. Mówią też o tym, jak dalej potoczyły się ich losy - powiedział  Stremecki.

STAN WOJENNY: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Stremecki wspominał w rozmowie z Małgorzatą Raduchą, że on sam w dniach 11-13 grudnia był na Kongresie Kultury Polskiej. W Pałacu Kultury i Nauki miał się spotkać z aktorką Haliną Mikołajską, która przez swoje politycznie zaangażowanie, współpracowała m.in. z Komitetem Obrony Robotników, była objęta permanentną cenzurą władz i bardzo rzadko mogliśmy ją podziwiać na dużym ekranie. - 13 grudnia umówiłem się z panią Haliną, by porozmawiać o mojej pracy magisterskiej na temat Witolda Gombrowicza. Nie spotkaliśmy się, był już stan wojenny, a pani Halina została internowana. Pracy magisterskiej też nie napisałem - tłumaczył Stremecki.

W jednym z filmów, których pokaz odbędzie się w piątek o godz. 18.00, Władysław Bartoszewski mówi, że aż 14 spokojnych osób z PEN Clubu zostało aresztowanych 13 grudnia. - Te osoby brały udział w Kongresie Kultury Polskiej. 13 grudnia już się na nim nie pojawiły - wyjaśnił Stremecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

Cykl filmowy "Sztuka stanu wojennego" składa się w sumie z czterech filmów: "Plastyka podziemna”, "Piosenka w stanie wojennym”, "Literatura i prasa podziemna" oraz "Aktorzy w stanie wojennym". Ich autorzy przeprowadzili szereg rozmów z twórcami podziemnej sztuki okresu stanu wojennego. Pośród osób występujących w filmach są też m.in. Stefan Bratkowski, Ernest Bryll, Julia Hartwig, Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz i Przemysław Gintrowski. Pomysłodawcą stworzenia cyklu filmowego jest historyk prof. Włodzimierz Bolecki.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500 osób demonstrowało przed domem gen. Jaruzelskiego. "Rozliczcie oprawców"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:05
- Czcimy ofiary stanu wojennego i domagamy się rozliczenia oprawców - mówili uczestnicy demonstracji przed domem Wojciecha Jaruzelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: wolałbym, żeby Jaruzelski odpowiedział za stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:00
- Powinien zostać zdegradowany i siedzieć w więzieniu - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń