Kolędy i pastorałki jak najlepsze przeboje. "To jest fenomen!"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 12:59
- Śpiewamy kolędy, które mają po 200-300 lat i nie myślimy o nich jako starociach, zabytkach. Nie przyszłoby nam to do głowy, gdyby nie staropolskie zwroty - mówił w Jedynce redaktor muzyczny Adam Rozlach.
Audio
  • Adam Rozlach o kolędach i pastorałkach (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Elżbieta Wojnowska i Bertolt Brecht o Bożym Narodzeniu (Muzyczna Jedynka)
  • Tomasz Radziwonowicz o kolędach na orkiestrę i chór (Muzyczna Jedynka)
  • Olga Bończyk o Bożym Narodzeniu z dzieciństwa i dziś (Muzyczna Jedynka)
Kolędy i pastorałki jak najlepsze przeboje. To jest fenomen
Foto: PAP/EPA/OLE SPATA

W myśl zasady, że śpiewać każdy może, a w święta wręcz powinien dziennikarze radiowej Jedynki nagrali swoją - specjalną - wersję kolędy "Przybieżeli do Betlejem" . Dyrygent tego niezwykłego chóru Krzesimir Dębski ma nadzieję, że Jedynkowy przykład zachęci wszystkich Polaków do śpiewania ulubionych kolęd i pastorałek przy świątecznym stole.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Ale czym różnią się te dwa rodzaje bożonarodzeniowych utworów? - Kolędy są utrzymane w konwencji religijnej, a pastorałki zawierają elementy z życia świeckiego - wyjaśnił redaktor muzyczny radiowej Jedynki Adam Rozlach.

W "Czterech porach roku" powiedział, że znane kolędy liczą sobie już około 200 lat, ale ich fenomen polega na tym, że wciąż śpiewamy je jak najlepsze przeboje. - Dawniej kolędy śpiewano na okoliczność witania nowego roku. Dopiero od późnego średniowiecza ta tradycja została przejęta przez śpiewy bożonarodzeniowe - dodał i zaprezentował w radiowej Jedynce kolędy XVI-wieczne i XVIII-wieczne.

Pastorałki i współczesne piosenki świąteczne, a nawet "christmasy", których wiernym słuchaczem jest Hirek Wrona - mówią o tym, co dla nas ważne na co dzień, o wartościach i tradycjach, które podtrzymujemy. - "Zaproście mnie do stołu" to utwór dla tej osoby, dla której jest puste nakrycie przy stole. Ta piosenka mówi o tym, byśmy pamiętali o tych, których z nami nie ma, a mogliby być - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Elżbieta Wojnowska.

W jakiej aranżacji kolędy i koledy dziecięce ceni najbardziej Tomasz Radziwonowicz, dyrektor Orkiestry Sinfonia Viva? Jak tegoroczne Boże Narodzenie spędzi Olga Bończyk? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich świątecznych rozmów.

(asz)

Czytaj także

Ewa Uryga: widzę, jak ludzie przeżywają słowa pastorałek

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:32
Autorka albumu "Mesjasz prawdziwy" przyznała w Jedynce, że bardzo trudno jest zaśpiewać polskie kolędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj kolędy w wykonaniu zespołu Jedynki [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 23:00
By dodać Państwu odwagi, zainspirować i udowodnić, że "śpiewać każdy może..." - postanowiliśmy użyć naszych radiowych gardeł i sprawdzić nasze umiejętności wokalne. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne niebo: oszustka Wenus, koza i pikujący orzeł

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 12:11
- Tradycja mówi, że do wigilijnej wieczerzy zasiadamy wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Problem w tym, że jako pierwsza na niebie, bardzo szybko po zachodzie słońca, pojawi się... planeta Wenus - mówił w Jedynce Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń