Jak wykryć kłamstwo? Ciało mówi czasem wiecej niż słowa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 19:00
Nikt z nas nie lubi być oszukiwany, nie lubimy też być złapani na "kręceniu". Kłamstwo przychodzi nam to jednak dość łatwo. - Statystycznie co piąty raz wypowiadając jakieś słowa kłamiemy - zauważył Grzegorz Załuski, specjalista od mowy ciała.
Audio
  • Grzegorz Załuski opowiada o mowie ciała (Cztery pory roku/Jedynka)
Ciało mówi czasem więcej niż słowa
Ciało mówi czasem więcej niż słowaFoto: Glow Images/East News

Na co dzień nie używamy wariografu, by sprawdzić czy ktoś nas nie zwodzi. Zdaniem Grzegorza Załuskiego istnieją jednak techniki, dzięki którym możemy wychwycić fałsz bez stosowania skomplikowanej aparatury.

Specjalista twierdzi, że do prawdy prowadzą trzy kroki. W pierwszym musimy zaobserwować, jak człowiek zachowuje się w normalnej sytuacji. Następnie powinniśmy nauczyć się wychwytywać zachowania odbiegające od normy. - Kłamanie najczęściej związane jest z ogromnym stresem - mówi gość "Czterech pór roku".

Dlatego inaczej niż w bajce o Pinokiu kłamcy nie rośnie nos, a zwiększa się ton głosu. Ostatni krok to umiejętność zadawania właściwych pytań. Dzięki nim możemy ustalić, czy nasz rozmówca nie miesza faktów. Suche stwierdzenie: "Czy to jest nienormalne, że czuję się niekomfortowo z twoją odpowiedzią", zdaniem trenera, może zbić z pantałyku naszego rozmówcę.

Sami też skutecznie możemy oddziaływać na rozmówców, tak jak to robią politycy. Składając ręce w piramidki możemy pokazać pewność siebie. - Ten gest kiedyś był nazywany piramidką Andrzeja Leppera - zaznaczył Grzegorz Załuski. Dodał, że rozbudowana forma "piramidki" występuje w gestykulacji Baracka Obamy. Kiedy rozłożymy ramiona i lekko skręcimy dłonie do góry, możemy wzbudzić czyjeś zaufanie. - Jest to gest stosowany przez premiera Donalda Tuska - zauważył. Dodał, że Jarosław Kaczyński w podobnym geście kieruje dłonie ku ziemi, co ma uspokoić odbiorcę.

Zdaniem Grzegorza Załuskiego przekaz, aby był wiarygodny musi być jednoznaczny. - Jeżeli komuś pokażę figę z makiem i powiem lubię cię, odczytany zostanie gest – podkreśla. Najlepiej jednak jest po prostu nie kłamać.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Zobacz więcej na temat: psychologia rozmowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odmów grzecznie i pozostań sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:03
Jak w sposób adekwatny do sytuacji i zgodny z etykietą językową powiedzieć "nie"? Tajniki asertywności zdradzają Małgorzata Marcjanik-Dąbkowska, językoznawca i Beata Kalinowska – psychoterapeuta i psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umiejętności negocjacyjne przydają się w życiu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:52
Gdy nie możemy się z kimś dogadać i powoli zaczynamy się już zastanawiać, czy rozwiązania sporu nie powierzyć sądowi, przydają się umiejętności negocjacyjne. Jeśli nie masz do tego talentu - udaj się do mediatora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmawiaj otwarcie o swoich problemach z... nieznajomymi

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:39
- Rozmowy z nieznajomymi mnie bardzo inspirują, dają możliwość powiedzenia o tych problemach, z którymi do bliskich ciężko się zwrócić - przekonuje Joanna Skrodzka, właścicielka firmy hafciarskiej.
rozwiń zwiń