Trzeba wiedzieć, jak zadbać o pamięć przodków

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 12:57
Coraz więcej osób interesuje się historią własnej rodziny, buduje drzewa genealogiczne i stara się dotrzeć do rodzinnych pamiątek. Często są to stare fotografie, które przechowywane w nieodpowiedni sposób mogą ulec zniszczeniu. Warto zadbać, aby pozostawić je naszym potomkom w jak najlepszym stanie.
Audio
  • O przodkach się nie zapomina. Zadbaj o to (Jedynka/Cztery pory roku)
Trzeba wiedzieć, jak zadbać o pamięć przodków
Foto: abcdz2000/sxc.hu/cc

Zostań rodzinnym archiwistą >>> Akcja antenowa radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych

- Jeżeli mamy rodzinne fotografie, które chcielibyśmy zachować, to pokażmy je żyjącym członkom rodziny. Może będą szczegółowo wiedzieli, kto jest na zdjęciu i gdzie zostało wykonane - radzi Adam Pszczółkowski, konsultant genealogiczny Związku Szlachty Polskiej.

Z drugiej strony - jak mówił - przy archiwizowaniu fotografii potrzebna jest też pewna zapobiegliwość, która powinna wychodzić od nas samych. - Jeżeli robimy cyfrowe kopie starych fotografii, to dbajmy o to, żeby  takie zdjęcie było podpisane, a dany plik był właściwie opisany, co do miejsca, daty i osób, które znajdują się na zdjęciu - powiedział gość "Czterech pór roku".

Historyk amator radził także jak przechowywać dokumenty po swoich przodkach. - Od połowy XIX wieku zmieniła się technologia produkcji papieru. Pojawił się papier o odczynniku kwaśnym, który ulega samo degradacji. Wcześniej produkowano papier czerpany, który jeśli jest dobrze przechowywany, ma gwarancję przetrwania około 500 lat - zauważył.

Według Pszczółkowskiego jedynym ratunkiem dla niszczejących dokumentów może być zeskanowanie lub zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym. - Trzeba jednak uważać, żeby nie zniszczyć całkowicie dokumentu - powiedział.

Gość Jedynki mówił także o zdobywających coraz większą popularność wyszukiwarkach przodków w Internecie. - Najbardziej znanym jest genetyka.genealodzy.pl, gdzie możemy szukać osób po nazwisku czy regionach. Pszczółkowski przyznał, że jakość informacji, które tam się znajdują jest bardzo różna. - Czasem informacje są konkretne, a czasem nazwiska są przekręcone - powiedział.

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

to

Zobacz więcej na temat: HISTORIA zdjęcia archiwum

Czytaj także

Czy twoi przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 08:25
Portal internetowy z bazą uczestników zrywu narodowego utworzył Marcin Niewalda. Z genealogiem rozmawia "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa genealogiczne nową pasją Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 20:31
Coraz więcej Polaków chce odkrywać swoje korzenie. Szukają przodków, budują drzewa genealogiczne i interesują się swoją historią.
rozwiń zwiń