X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda na nietypowe imiona. Wpływ ma kultura, polityka, a nawet... migracja

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 11:37
Dzisiejszy katalog imion ma w swojej ofercie nie tylko te współczesne, opowiadające nam o czasach w których żyjemy, o modach które funkcjonują, ale także te prasłowiańskie, słowiańskie czy chrześcijańskie. Czym kierują się zatem rodzice w wyborze imienia dla dziecka?
Audio
  • Moda na nietypowe imiona. Czym kierujemy się przy wyborze? (Cztery pory roku/Jedynka)
Moda na nietypowe imiona. Wpływ ma kultura, polityka, a nawet... migracja
Foto: Glow Images/East News

Henryk Martenka, dziennikarz tygodnika "Angora", autor książek "Nazwiska od imion: 3500 ciekawych przypadków" oraz "Skąd się wzięło moje nazwisko", tłumaczył, że nadawanie imion jest falową funkcją mody.

- Wpływ na zasób imienniczy ma na pewno film, literatura, a także mitologia i polityka. Procesy związane z nazwiskami mają przebieg wielu wieków, natomiast imiona są płynne, można obserwować mody polegające na tym, że wraca się do pewnych tradycji lub też sięga się do tradycji zupełnie obcych - mówił Martenka. - W znacznym stopniu to jednak historia kształtowała zasób imienniczy w Polsce - podkreślił rozmówca radiowej Jedynki.

Dziennikarz dodał, że w kwestii nadawania imion dużą rolę odgrywa także migracja. - Polskie społeczeństwo już niedługo zaowocuje nowymi imionami, np. wietnamskimi, ponieważ proces asymilacji kulturowej będzie skutkował wprowadzaniem tego imienia do zasobu współczesnego - stwierdził Martenka.

Gość "Czterch pór roku" uważa, że w kwestii imion warto również poruszyć zagadnienie nazwisk, które pojawiły się mniej więcej w XVI wieku. - Wtedy zaczęły utrwalać się formy odróżniające ludzi noszących dotąd tylko imię. Rosła liczba mieszkańców miast, państwa, a więc zaistniała potrzeba rozróżniania kolejnych pokoleń właśnie poprzez nadawanie kolejnego imienia lub poprzez modyfikację samego imienia. Od jednego imienia mogło powstać wiele form odmiennych. Pietrasz, Pietrzycki, Petri, Piotrowicz - to są nazwiska, które powstały od imienia Piotr  - tłumaczył rozmówca Jedynki.

Martenka zaznaczył, że rozróżniamy trzy nurty, z których wzięły się nasze nazwiska. - Pierwszym są wspomniane wcześniej imiona. Drugim są nazwiska, które powstały od apelatywów, czyli rzeczowników pospolitych, np. ktoś nazywa się od nazwy wzgórza czy przezwiska. Trzecią stanowi grupa nazwisk powstałych od miejscowości, związanych z geografią czy stanem posiadania - mówił Martenka.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00

mr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadawanie imion dzieciom - będzie więcej swobody?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 10:00
Rząd szykuje nowe przepisy w zakresie nadawania imion - dzięki nim rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i "bezpłciowe". Jeśli przepisy wejdą w życie, możliwe będzie nazwanie dziecka imieniem Jaś, albo Angel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce występuje "efekt Franciszka"?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 09:56
We Włoszech imię Franciszek stało się niezwykle popularne po wyborze na papieża kardynała Jorge Bergolio. Jakie imiona są popularne w Polsce i dlaczego?
rozwiń zwiń