Z bolcem, czy bez bolca - czyli jak odbierać telewizję cyfrową?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 11:00
No właśnie, dekoder z jaką wtyczką wybrać? Ile powinno być programów w telewizji cyfrowej? Jak to ustrojstwo podłączyć, by "Klanu" nie odłączyć? Gość radiowej Jedynki, pracownik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, tłumaczył jak przejść na "cyfrę" i po drodze nie pogubić kanałów.
Audio
  • Pracownik UKE o telewizji cyfrowej (Cztery pory roku/Jedynka)
Z bolcem, czy bez bolca - czyli jak odbierać telewizję cyfrową?
Foto: Glow Images/East News

"Jest coś!?" pyta zafrapowany mąż stojąc z anteną pokojową przy oknie. "Nie ma!" odpowiada nerwowo żona patrząc na zegarek. "Wejdź na parapet!" - zakrzyknie w końcu zirytowana, gdy z głośników powinna już płynąć kultowa piosenka: Jak "Pory roku" Vivaldiego... Co robi mąż? Włazi...

Niestety w dobie telewizji cyfrowej takie akrobacje nie pomogą. Ale antenę pokojową też można wykorzystać, należy ją tylko podłączyć do dekodera. - Jeśli nie gra, to kwestia odbiorników lub braku dekoderów, które są potrzebne od jesieni zeszłego roku, by odbierać telewizję cyfrową - mówił Dawid Piekarz z UKE. Jeśli nie jesteśmy w stanie oglądać ulubionego kanału, musimy sprawdzić po czyjej stronie leży wina - naszej czy nadawcy.

Cyfryzacja Polskiego Radia dowiedz się wiecej >>>>

Dlatego najpierw wielbiciele małego ekranu powinni zakupić dekoder. Ale UWAGA! - Zanim go nabędziemy zobaczmy, jak wygląda wejście antenowe w naszym telewizorze - radził pracownik urzędu. Dzięki temu dobierzemy urządzenie z właściwą wtyczką. Gość "Czterech pór roku” ostrzegał też, by nie kupować dekoderów od domokrążców - oni zwykle sprzedają je drożej. Czasem naciągają też na podpisanie umowy na korzystanie z tegoż, a to oszustwo!

- Dekoder w sklepie kosztuje około sto złotych - mówił urzędnik. Zakup urządzenia to jednorazowy wydatek. Telewizja cyfrowa, w przeciwieństwie do "kablówki”, jest za darmo. Jedyna opłata, którą powinniśmy uiszczać cyklicznie, to abonament radiowo-telewizyjny. Jeśli pomimo podłączenia "czarnego pudełeczka" nie odbieramy wszystkich dwudziestu dwóch kanałów (od kwietnia dwudziestu czterech), czas skontaktować się z nadawcą.

A jest nim spółka Emitel. - Na ich stronie internetowej można sprawdzić, czy w naszym rejonie nie ma jakichś problemów z nadawaniem sygnału - podpowiadał Piekarz. Pomoc otrzymamy też kontaktując się z firmą telefonicznie lub wysyłając e-mail. Na wypadek jakichś problemów możemy też poprosić o wyjaśnienia UKE. - Nasze delegatury są we wszystkich miastach wojewódzkich - tłumaczył.

Jeśli wszystko jasne, to uprasza się - oczywiście za przyzwoleniem żony - o zejście z parapetu. Tak sygnału obywatel nie złapie.

Radzimy też wysłuchać całej rozmowy z ekspertem, a w niej więcej rad dotyczących "łapania sygnału" cyfrowej telewizji.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur)

Czytaj także

Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 13:17
Punktualnie o godz. 12.00 Polskie Radio zaczęło nadawać swój program w jakości cyfrowej. Dzięki technologii DAB+ poprawił się nie tylko dźwięk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza cyfryzacja radia. Polskie Radio w nowej erze

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:27
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym. Iwona Śledzińska-Katarasińska, szefowa Komisji Kultury i Środków Przekazu mówiła w Jedynce, że to ważny krok w historii radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:08
Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia: Radio Rytm od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 18:50
Cyfrowa jakość radia daje słuchaczowi nie tylko lepszy dźwięk, ale też większy wybór. Radio Rytm to jedna ze stacji dostępnych na platformie cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia? Wiceszef KRRiT: wszyscy skorzystają!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:22
Nadawcy komercyjni nie powinni obawiać się procesu cyfryzacji sygnału radiowego. Wiceszef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówi w "Rzeczpospolitej", że ze zmian skorzystają wszyscy - zarówno media publiczne jak i podmioty prywatne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska Cyfrowa 2014-2020"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 21:34
Wraz z początkiem 2014 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło kluczowe dokumenty przyjętego przez rząd planu operacyjnego „Polska Cyfrowa 2014-2020”. Program zakłada m.in. zintegrowaną informatyzację usług publicznych, w tym urzędów.
rozwiń zwiń