Psycholog: dzieci nie są własne, tylko swoje

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:44
- Dziecko jest dla siebie. Nie wypuszczamy go w świat tylko dla tego świata, ale również dla niego samego. To ważne, żebyśmy wykonali wobec dziecka wszystko to, co powinniśmy. Ono wtedy nam się zrewanżuje - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Komorowski, psychoterapeuta rodzinny.
Audio
  • Andrzej Komorowski o syndromie opustoszałego gniazda (Cztery pory roku/Jedynka)
Psycholog: dzieci nie są własne, tylko swoje
Foto: Glow Images/East News

Gość "Czterech pór roku" tłumaczył, że nie ma sztywnej granicy wieku, kiedy dziecko powinno opuścić rodzinny dom. Odwrotnie jest w świecie zwierząt. - Tam ta granica jest sprecyzowana. Kiedy młode osiąga samodzielność i przychodzi odpowiednia pora roku, to zostaje wypchnięte z gniazda lub wygonione poza obręb grupy - stwierdził Andrzej Komorowski.

Psychoterapeuta podkreślał, że usamodzielnienie dzieci w Polsce, bądź jego brak, jest uzależnione od przynależności do określonej grupy społecznej. - Najbardziej samodzielne są dzieci wiejskie. One muszą wyjechać do miasta z różnych powodów i idą na stancję. Starają się również dobrze uczyć, po to, żeby rodziny je utrzymywały. Najmniej samodzielne są natomiast dzieci inteligencji miejskiej. Tak samo jak ich rodzice kiedyś. Bardzo często będą później przenosiły ten model życia i krzywdziły swoje własne dzieci - powiedział Andrzej Komorowski.

Zdaniem eksperta, dzieci w Polsce pozostają niesamodzielne głównie z powodów mentalnych. - Powielają one model, który jest kompletnie nieprzystający do życia. Trzymają się rodziców, bo tak jest im wygodniej. W wieku kilkunastu lat dziecko powinno pracować, tymczasem my wyznajemy etos dawania - wyjaśnił psychoterapeuta rodzinny.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

pg/ag

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matka i córka: trudna miłość, z którą trzeba żyć

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 05:49
Czasami im jesteśmy z kimś bliżej, tym więcej przeszkód na drodze do porozumienia. W temacie trudnych relacji matek i córek jest wciąż wiele niedopowiedzeń i niejasności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko moczy się w nocy albo obgryza paznokcie? Radzimy jak mu pomóc

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 18:30
Nie nadążasz ze zmianą prześcieradeł? Twoje dziecko ma poranione place od obgryzania skórek? Groźbą i prośbą nic nie zdziałasz, możesz tylko pogorszyć sytuację. - Takie zachowania świadczą o dużym napięciu wewnętrznym, różnego rodzaju lęku - mówiła w Jedynce Agnieszka Binkul, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna decyzja. Czy mamy obowiązek opiekować się rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 03:42
- Daleka jestem od generalizacji, że ktoś kimś powinien się opiekować. To bardzo złożony proces - powiedziała w Jedynce psychiatra, dr Magdalena Namysłowska.
rozwiń zwiń