Segregowanie śmieci. "Jesteśmy na początku drogi"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:46
Niektórzy segregowali już od lat, więc ustawa śmieciowa nie oznaczała dla nich wielkiej zmiany. Ci, dla których gospodarowanie odpadami jest nowością, pomstują na złą organizację i wysokie ceny. Jak wygląda "śmieciowa sprawa" w praktyce?
Audio
  • Paweł Mikusek o regulacjach dotyczących segregowania śmieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Kontenery do segregowania śmieci
Kontenery do segregowania śmieci Foto: PAP/Marcin Bielecki

Proces wprowadzania nowej ustawy śmieciowej i towarzyszące temu zmiany w sposobie gospodarowania odpadami trwa już od roku. Każda gmina we własnym zakresie wywiązuje się z obowiązku odbierania śmieci oraz dostarczenia mieszkańcom kontenerów do segregacji odpadów. Ta ostatnia kwestia budzi jednak szereg wątpliwości. "Mamy jeden śmietnik na wszystko", "lokatorzy wrzucają jak popadnie, gdzie popadnie", "nikt tego nie sprawdza, nie kontroluje" - komentują Polacy w Jedynkowej sondzie. A są i tacy, którym po prostu się nie chce wynosić śmieci do kontenerów zamiast, jak dotąd, zrzucać wszystko do zsypu.

Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska zwrócił uwagę, że dla Polski segregowanie śmieci to wciąż duża zmiana i potrzeba czasu, byśmy docenili jakie to stwarza możliwości. - Trzeba uświadomić Polakom, że śmieci mogą być cennymi surowcami. Niezależnie od piętra, na którym mieszkamy, codziennie wychodząc z domu można ze sobą torebkę zabrać - mówił w "Czterech porach roku". W rozmowie z Romanem Czejarkiem zaznaczył, że ideałem byłaby w sytuacja, w której mieszkańcy nie płacą nic lub płacą mało za odbiór śmieci, gdyż koszty pokrywane są z dochodów za sprzedaż posegregowanych odpadów.

W Polsce osoby, które deklarują segregowanie śmieci płacą mniej za wywóz odpadów niż ci, którzy nie segregują. Ten przepis obowiązuje w całym kraju, ale już sposób postępowania ze śmieciami w różnych gminach jest inny. - Śmieci zawsze trafiają do sortowania bądź dodatkowego przetworzenia i właśnie te linie przetwarzające wyglądają inaczej w różnych gminach. Od tego zależy, które śmieci gdzie i w jakiej formie trafiają - wyjaśnił Paweł Mikusek i dodał, że małe gminy radzą sobie najlepiej, więcej trudności mają duże miasta..

Czy śmietniki osiedlowe są przygotowane do oddzielania śmieci i czy dla tych, którzy nie segregują śmieci są przewidziane jakiekolwiek sankcje? Czym skutkuje spalanie śmieci na własną rękę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Więcej informacji o segregowaniu śmieci można znaleźć na stronie naszesmieci.mos.gov.pl.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Uwaga: nie zapłacisz za śmieci, dorwie cię skarbówka

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 18:26
To już nie żarty – tych, którzy nie płacą za wywóz śmieci ścigać będzie nie mało skuteczny urząd gminy ale zdecydowanie groźniejszy przeciwnik – czyli naczelnik urzędu skarbowego. To jedna ze zmian, którą wprowadza w ustawie śmieciowej nowelizacja przygotowana przez posłów PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzi uczą nas jak zrobić kokosy na śmieciach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:01
W Szwecji 99 proc. odpadów jest wykorzystywana w gospodarce, zaledwie 1 proc. trafia na wysypiska śmieci. W Polsce jest odwrotnie. Akademia Waste Management uczy przedsiębiorców jak zarabiać na śmieciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetarg na wywóz śmieci w Warszawie rozstrzygnięty: wygrali najtańsi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 18:27
Miejska spółka wygrała przetarg na odbiór śmieci w stolicy. To finał najdłuższego sporu w historii Krajowej Izby Odwoławczej. Przetarg zaskarżyły firmy Byś i Remondis, które teraz - zostały bez zleceń. Oznacza to, że odwołania tych dwóch firm zostały odrzucone. Tym samym wiążący dla miasta jest wynik przetargu, którego jedynym kryterium jest cena.
rozwiń zwiń