Partner na całe życie - jedynak, średni z rodzeństwa czy internetowy poeta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:58
Doradca rodzinny Andrzej Komorowski wyjaśniał w radiowej Jedynce motywy naszych miłosnych wyborów oraz okolicznościach, które pomagają lub nie pozwalają zbudować dobrego związku.
Audio
  • Andrzej Komorowski o poszukiwaniu partnera na całe życie (Cztery pory roku/Jedynka)
Partner na całe życie - jedynak, średni z rodzeństwa czy internetowy poeta?
Foto: East News/Glow Images

Terapeuta podkreślił w "Czterech porach roku", że na początku związku partnerów łączy wzajemna fascynacja. - Po prostu kochamy, nie pytając nawet dlaczego. Czy to będzie na całe życie, czy na chwilę, tego jeszcze nie kalkulujemy - powiedział Andrzej Komorowski.

Trwałość związku zależy często od motywów, dla których wiążemy się z daną osobą oraz pracy włożonej we wzajemną relację. - Wybieramy najczęściej, jeśli wybieramy dobrze, ludzi podobnych. Ale nie do nas samych lecz podobnych pod względem wartości, pragnień, rodzin - wyjaśnił.

Dodał jednak, że podobieństwa mogą mieć także wymiar negatywny - trudne przeżycia z dzieciństwa, nałogi - a takie związki bardzo często się nie udają. - Dorosłe dzieci skrzywdzone nie powinny szukać na partnerów ludzi równie skrzywdzonych, tylko pójść na terapię - podkreślił.

Dobrze w związkach radzą sobie osoby, które urodziły się jako środkowe z rodzeństwa, choć nie utrzymują oni silnej więzi ze swoją rodziną macierzystą. - Jedynacy z kolei kochają w sposób szaleńczy, chcieliby partnera mieć blisko siebie, podobnie jak mieli rodziców. Boją się stracić partnera i z reguły są bardzo wierni - wyjaśnia terapeuta. Lepiej jednak, by ich partner jedynakiem nie był.

Dlaczego, wobec partnerów, udajemy innych niż jesteśmy? Czy internet jest dobrym sposobem na znalezienie stałego partnera? Jak znaleźć nowego partnera po długoletnim związku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia rodzice

Czytaj także

Asertywność i manipulacja - naucz się je rozpoznawać dla własnego dobra

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 12:57
- Osoba asertywna ma na względzie drugą osobę, liczy się z nią, to jest relacja dorosłego z dorosłym, relacja partnerska. W przypadku manipulacji realizujemy tylko i wyłącznie egocentryczne interesy, bezwzględnie, często kosztem drugiego człowieka - mówi psychoterapeuta dr Paweł Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w związku? Na pewno razem nie gotowali

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:07
- Z moich obserwacji terapeutycznych wynika, że wśród par, które są w solidnym kryzysie, dominują takie, które nigdy wspólnie nie gotują, nie mają też wspólnych pieniędzy i wspólnych marzeń - mówił w Jedynce terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawca, biorca, rewanżysta - sprawdź, która postawa da ci najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 11:11
Altruistów spotykamy rzadko, rodzice przestrzegają dzieci przed zostaniem frajerami, a codzienne życie często wymaga dbania przede wszystkim o siebie. Jednak według prof. Adama Granta, amerykańskiego specjalisty psychologii zarządzania, najlepiej jednak być… dawcą.
rozwiń zwiń