NBP tłumaczy się z nowych banknotów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 07:00
Na początku kwietnia do obiegu weszły banknoty o zmodernizowanych zabezpieczeniach. Trochę się różnią od dotychczas używanych. W "Czterech porach roku" wyjaśniamy, na czym te różnice polegają.
Audio
  • Zmodernizowane banknoty. Szczegóły nowych zabezpieczeń (Cztery pory roku/Jedynka)
Zmodernizowany banknot 100-złotowy
Zmodernizowany banknot 100-złotowyFoto: NBP

Stare i nowe banknoty ważne są bezterminowo, więc nie trzeba chodzić do banku, aby je wymienić. Zmianie uległy zabezpieczenia banknotów w nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Są zmiany wspólne dla wszystkich czterech nominałów, a poza tym każdy z nich ma również własne, nowe i niepowtarzalne zabezpieczenia.
- Rodzaj użytych zabezpieczeń powoduje, że na pierwszy rzut oka można odróżnić banknoty zmodernizowane od banknotów dotychczasowych - mówi Barbara Jaroszek z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego. Zachęca, aby zapoznać się ze zmianami, choćby na stronie nbp.pl.
Pierwsze wrażenie jest takie, że zmodernizowane banknoty są jaśniejsze. A to dlatego, że pas po lewej stronie na przedniej stronie pozostał niezadrukowany. - To jest potrzebne zarówno ludziom, aby mogli weryfikować znaki wodne, jak również urządzeniom, które szybciej mogą weryfikować zabrudzenie banknotu - wyjaśnia ekspert w radiowej Jedynce.
Zmiany wspólne dla wszystkich nominałów to jednotonowy znak wodny na lewym pasie w dolnym rogu oraz nadruk w prawym, górnym rogu, którego część jest na jednej stronie, a część na drugiej i w całości jest widoczny dopiero pod światło. To korona w owalu.  
W 10- i 20-złotówkach na odwrotnej stronie jest pas opalizujący widoczny podczas poruszania banknotem: zielony na mniejszym i fioletowy na większym nominale.
Najwięcej jest zmian na banknocie 100-złotowym. Podstawowa, to zmiana wyglądu i położenia złotej rozety, która nie znajduje się już na lewo lecz na prawo od wizerunku władcy.
Jakie jeszcze zabezpieczenia znajdują się na polskich banknotach? Dlaczego niektóre wpłatomaty i urządzenia nie chcą przyjmować nowych banknotów?
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

"Cztery pory roku" od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 13. Zapraszamy do słuchania!

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zabezpieczenia banknotów: złoty, euro, dolar

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 14:22
Narodowy Bank Polski na początku mijającego tygodnia wprowadził do obiegu nowe, lepiej zabezpieczone banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Euro i dolary też mają zmodernizowane elementy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czeka polskich przedsiębiorców w tym roku? NBP prezentuje badania

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:40
Pod koniec roku można spodziewać się istotnego ożywienia w sektorze przedsiębiorstw, jednak pracownicy nie powinni spodziewać się wzrostu płac - wynika z przeprowadzonej w marcu ankiety Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: nie ma żadnych problemów przy wprowadzeniu nowych banknotów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 11:40
Nowe, świeże - prosto z banku. Od 7 kwietnia są już w obiegu nowe banknoty. Wyglądem aż tak nie różnią się od starych, ale są lepiej zabezpieczone przed fałszerzami. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu wszystkie nominały oprócz dwusetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z nowymi banknotami: niektóre wpłatomaty ich nie rozpoznają

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 09:05
O problemach z wpłacaniem nowych banknotów informuje "Gazeta Wyborcza". Kilkaset urządzeń w Polsce nie przyjmuje pieniędzy z nowymi zabezpieczeniami, które zostały wprowadzone do obiegu 7 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat złotego: silna waluta pokonała hiperinflację

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 23:10
W tym roku mija 90. rocznica słynnej reformy walutowej. W kwietniu 1924 roku, w miejsce zniszczonej inflacją marki polskiej, do obiegu wszedł złoty. Zajął się tym utworzony wówczas Bank Polski - poprzednik Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń