Sąsiad sąsiadowi nie musi być wilkiem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 15:37
- Uczymy jak dobrze żyć ze swoimi sąsiadami, a nawet jak się z nimi zaprzyjaźnić i wspólne z nimi coś organizować. Może to być ławeczka przed naszym blokiem albo plac zabaw - mówiła w radiowej Jedynce Dorota Stażyńska z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Audio
  • Dorota Stażyńska i Agata Konarzewska o wspieraniu inicjatyw sąsiedzkich (Cztery pory roku/Jedynka)
Sąsiad sąsiadowi nie musi być wilkiem
Foto: Glow Images/East News

Inicjatywy sąsiedzkie nie muszą sprowadzać się do tej czy innej inwestycji. To również, o czym przekonywała Agata Konarzewska, różne aktywności, które są podejmowane wspólnie. Jako przykład podała spotkanie towarzyskie przy grillu połączone np. z wymianą garażową. - To dobra okazja, żeby wykorzystać te wszystkie zasoby, które istnieją w lokalnej społeczności. Ktoś przynosi np. ciasto, bo potrafi dobrze piec, a ktoś inny książki, bo ma ich za dużo i chciałby wymienić się na coś innego - tłumaczyła w "Czterech porach roku" przedstawicielka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

Razem z Dorotą Stażyńską obie panie zajmują się fachowym wspieraniem podobnych inicjatyw. Bo trudno organizować sąsiedzkie spotkania. Często blokada znajduje się w głowach samych mieszkańców, którzy nawet ze sobą nie rozmawiają. - W momencie, gdy latami nie odzywamy się siebie, nie witamy, to później jest bardzo ciężko przełamać tę barierę i wejść na poziom dobrego sąsiedztwa - podkreślała Agata Konarzewska.

Dlatego tak ważne jest - dodała - by zaraz po przeprowadzce do nowego mieszkania jak najszybciej nawiązać kontakt z sąsiadami. - Najpierw trzeba znać swojego sąsiada, żeby potem móc budować głębsze relacje. To podstawa - stwierdził gość Jedynki.

Na czy polega działalność Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg/ag

Zobacz więcej na temat: mieszkanie RELACJA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moje mieszkania, moja loggia. Spółdzielni nic do niej, ale...

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 18:01
- Kwestie związane z ich remontami reguluje statut każdej spółdzielni - dowiedział się Janusz Weiss w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom energooszczędny: Fundusz dopłaci nawet 50 tys zł. Jak starać się o dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 09:55
Budowa domu to zawsze spory wydatek, tym bardziej interesująca wydaje się propozycja skorzystania z dofinansowania. Jeżeli inwestuje się w lokum energooszczędne, można dostać nawet nawet do 50 tysięcy złotych dopłaty.
rozwiń zwiń