X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Melchiory 2014: o tych statuetkach marzą wszyscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 08:11
- Zamarzyło mi się 10 lat temu, żeby zrobić konkurs, w którym wszyscy będziemy razem - powiedziała w radiowej Jedynce Irena Piłatowska-Mądry, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audio
  • Irena Piłatowska-Mądry o X Gali Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014". (Cztery pory roku/Jedynka)
Statuetka Melchiora
Statuetka Melchiora Foto: PAP/Archiwum/Andrzej Grygiel

- Będziemy podglądać swoją twórczość i wzajemnie się inspirować. Mam nadzieję, że to się udało. Wiem, że nie tylko radiowcy chcą mieć statuetkę Melchiora - dodała.

Już w piątek 23 maja o godz. 18.45, w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się X Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014". Organizatorem uroczystości jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Patronat honorowy nad Galą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia i Tygodnik "Angora". Transmisję Gali przeprowadzi radiowa  Jedynka. Uroczystość będzie można też oglądać na naszej stronie oraz na reportaz.polskieradio.pl.

Irena Piłatowska-Mądry wspominała w radiowej Jedynce, jak 10 lat temu wybierała statuetkę konkursu.  - Przyszedł pewien plastyk z ogromną liczbą projektów, ale żaden mi się nie podobał. Wreszcie wyciągnął jeszcze jeden mówiąc, że ten również nie przypadnie mi do gustu. Był to rysunek Melchiora Wańkowicza, pana w czapeczce, z brzuszkiem i laseczką. To było to!. Tak wygląda nasza statuetką - powiedziała Piłatowska-Mądry.

Irena
Irena Piłatowska-Mądry i Roman Czejarek w studiu Jedynki

Obecnie są dwie statuetki Melchiora. - Wsłuchaliśmy się w głosy koleżanek i kolegów, którzy startowali w kategorii Premiera Roku (reportaż radiowy) i prosili, że oni też chcą mieć chociaż małego melchiorka. Stąd mamy dużego Melchiora  - tzw. złotego i małego - srebrnego - wyjaśniła Piłatowska-Mądry w rozmowie z Romanem Czejarkiem. Jak zapewniła, jury konkursu nie porównuje ze sobą reportaży, które powstały dla mediów papierowych i elektronicznych. Najczęściej przyznawane są równoległe nagrody. - Inspirować można się od jednych i drugich. Pojawiają się ciekawe  konstruowane i opowiadane tematy. Gdy ogląda się np. dobry dokument telewizyjny to wystarczy sobie pomyśleć,  jak go przełożyć na język radia. To fajna i twórcza zabawa - dodała gość audycji "Cztery pory roku".

 

Piątkowa Gala zwieńczy Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY 2014. Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas. Nadesłano 137 reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Premiera Roku , Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku. Kierownictwo Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wręczy ponadto Nagrodę Specjalną, którą od 2005 roku honoruje działania na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie koncert Anny Sroki-Hryń z towarzyszeniem zespołu. Uroczystość poprowadzą: Anna Dereszowska i Andrzej Ferenc.

Jak tematy dominowały w reportażach, które zgłoszono do konkursu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-22 13:25 Zgłoś
Mam wrażenie, że patrząc jakby ze świata, Polska jest całkiem bezpłodna. W Polsce się nic nie wymyśla, w Polsce się tylko powiela, małpuje to, co Amerykańskie. Wymyślili tam jakieś "oskary", to tu dumali, dumali, zrobili tak samo.

Czytaj także

Mistrzowie reportażu i dokumentu po drugiej stronie mikrofonu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 15:00
- To było moje najtrudniejsze doświadczenie zawodowe - powiedziała Alicji Grembowicz odbierając nagrodę główną jury konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Podróż Kasi". Zazwyczaj to reportażyści słuchają swoich bohaterów, tym razem my słuchamy ich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarzem Roku 2013 został Mariusz Szczygieł

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 01:24
Laur przyznano za „najbardziej dyskutowany artykuł roku, pokazujący moc jednego prasowego tekstu”. Chodzi o reportaż zatytułowany „Śliczny i posłuszny”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchiory 2014 - trwa transmisja uroczystej gali konkursu reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 17:00
O tych statuetkach marzą wszyscy reportażyści, nie tylko radiowi. W piątkowy wieczór 23 maja poznamy laureatów X jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów MELCHIORY 2014.
rozwiń zwiń