Psycholog obala stereotyp jedynaka. W dorosłym życiu są bardziej samodzielni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 19:34
Niektórzy mówią, że jedynacy to egoiści, że są niezaradni, bezkompromisowi. Inni oceniają jedynaków, jako osoby obowiązkowe, odważne i samodzielne. - To wszystko nieprawdziwe, przynajmniej w większości, stereotypy - mówi terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski.
Audio
  • Jedynacy w dorosłym życiu są bardziej samodzielni? (Cztery pory roku/Jedynka)
Psycholog obala stereotyp jedynaka. W dorosłym życiu są bardziej samodzielni
Foto: Glow Images

Zdaniem gościa audycji "Cztery pory roku" w radiowej Jedynce, podstawowe pytanie, od którego trzeba zacząć, to: kogo uważamy za jedynaka? - Oczywiste jest, że tych, którzy urodzili się jako jedyne dziecko w rodzinie, ale pytanie czy osoba, posiadająca rodzeństwo, które zmarło, to jedynak czy nie? Czy ktoś, kto ma rodzeństwo przyrodnie jest jedynakiem? - zastanawia się Andrzej Komorowski.

- Jedynacy mają w dzieciństwie kompletny brak doświadczeń wymiany z rodzeństwem, a więc czynią głupoty, zachowują się inaczej niż potrzeba. I to wszystko rzutuje na to, jak są oceniani. Nie są samolubni, aż w takim wymiarze, jak się ich ocenia. Jedynak może być, w wyniku swojego zachowania, potępiany lub odrzucany, co sprawia, że często jest bardzo samotny i nabywa różnych doświadczeń w wieku późniejszym, czyli w dorosłości. Skutkuje to tym, że staje się zaradny, odważny, odpowiedzialny, poważny. Nie lubi sporów ani dyskusji - trochę ze strachu dziecięcego. Jest opanowany, bo musi - mówi terapeuta.

Zdaniem gościa Jedynki, jedynacy to najczęściej ludzie otwarci na różne poglądy. - Prawie kompletnie nie wyróżnia się u jedynaków rasizmu, nie dostrzega się u nich różnic w  ocenianiu seksualnych mniejszości, chyba,że zostaną wychowani w domu, gdzie matka i ojciec są kompletnie temu przeciwni - podkreśla.

W opinii terapeuty, jedynak często wybiera sobie tę drugą osobę, która towarzyszy mu w życiu na wzór matki lub ojca. Mimo wszystko, podkreśla Komorowski, to nie najgorszy kandydat na męża lub żonę, bo "kocha naprawdę, bo się będzie starał, bo kiedy będą dzieci, będzie z nimi bardzo blisko związany". - Kiedy odrzuca go partner, nie reaguje gwałtownie. Po śmierci partnera nie zwiąże się z nikim - wylicza terapeuta rodzinny.

Andrzej Komorowski podkreśla, że najwięksi egocentrycy w rodzinie, to wcale nie jedynacy, a dzieci najstarsze lub najmłodsze. - Najstarsze dlatego, że straciły możliwość bycia jedynakiem. Najmłodsze, bo na nich skupiła się uwaga - mówi specjalista.

Psycholog podkreśla, że charakterystyczne dla jedynaków jest to, iż potrafią się kimś wyręczyć oraz często są poważni. - Jedynacy są także zdolni, bo czerpią doświadczenia od dorosłych. Wystarczy spojrzeć na państwo chińskie, które jest państwem jedynaków, i gdzie jest kara za rodzenie kolejnych dzieci. Teraz Państwo Środka jest jednym z najbardziej czynnych państw świata - podkreśla Komorowski.

- Z jedynakiem bywa trudno, ale po prostu trzeba się go nauczyć. Nie obarczajmy wszystkich jedynaków stereotypami - podsumowuje Andrzej Komorowski.

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(kh/ag)

Czytaj także

Partner na całe życie - jedynak, średni z rodzeństwa czy internetowy poeta?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:58
Doradca rodzinny Andrzej Komorowski wyjaśniał w radiowej Jedynce motywy naszych miłosnych wyborów oraz okolicznościach, które pomagają lub nie pozwalają zbudować dobrego związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Overparenting, czyli rodzicielska przesada

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 16:55
Gdy ci, którzy teraz są dorośli, byli dziećmi, wałęsali się godzinami po podwórkach i wymyślali zabawy z kapsli i kamyków. Współczesne dzieci wychowywane są zupełnie inaczej. Czy właściwie? O tym w środowej "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice, którzy chcą dobrze, mogą zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:50
- Współczesny rodzic jest bardzo zagubiony. Kiedyś wychowywano dziecko intuicyjnie, dziś jest mnóstwo pedagogicznych opcji i metod - uważa psycholog Anna Kałuba-Korczak. - Dodatkowo brak odpowiednich wzorców powoduje, że wychowanie dziecka to obecnie naprawdę trudna praca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toksyczni rodzice - postawa, która dotyczy nie tylko kobiet

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:00
- W wychowywaniu dzieci i mężczyźni, i kobiety mogą się mylić - powiedział w radiowej Jedynce seksuolog i terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski. Dlaczego rodzice wychowują dzieci "dla siebie"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matki wymagają od córek więcej niż od synów?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:49
- W polskiej rzeczywistości córka musi spełniać wiele funkcji życiowych na bardzo wysokim poziomie. Bardzo często zdarza się też tak, że mama, która z jakiś powodów jest niezadowolona ze swojego życia, chciałaby widzieć w córce realizację własnych planów - mówiła w radiowej Jedynce Magdalena Kuydowicz, współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń