Piknik Naukowy 2014. Poznaj działanie drukarki 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 14:57
- Odczuwamy wewnętrzną potrzebę, żeby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli chce się coś zmienić, to dobrze jest to najpierw wytworzyć, a do tego potrzebne są narzędzia - mówili w Jedynce autorzy projektu Urzeczywistniacze 3fx, którego efekty będzie można zobaczyć podczas 18. Pikniku Naukowego.
Audio
  • Paweł Szywacz i Michał Liberda o projekcie Urzeczywistniacze 3fx (Cztery pory roku/Jedynka)
Przykładowa drukarka 3D
Przykładowa drukarka 3DFoto: wikimedia.commons/fot.Eva Wolf

W swojej pracowni Paweł Szywacz i Michał Liberda z częstochowskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości wykorzystują m.in. drukarkę 3D. - Ma ona olbrzymie zalety, ponieważ tradycyjne narzędzia wprowadzają dużo zamieszania, wymagają bardziej przygotowania warsztatu. Drukarka 3D może natomiast stać na biurku obok komputera, wprowadzając tylko niewielkie dodatkowe zamieszanie, a ma ona zdolności wytwarzania od łyżeczki, poprzez podstawkę, aż po gumową makietę serca dwuletniego dziecka - tłumaczył jeden z autorów projektu Urzeczywistniacze 3fx.

Piknik Naukowy 2014 z radiową Jedynką >>>

Nie oznacza to jednak, że w swojej pracy młodzi przedsiębiorcy nie korzystają z tradycyjnych narzędzi. - Ja na przykład podpieram się frezarką, którą poznałem na długo wcześniej przed technologią druku 3D Współpracuję również z zakładem złotniczym, gdzie wykorzystywane są tradycyjne narzędzia używane do formowania wszelkiego typu kształtów, jak piłki do metalu, pilniki czy imadła - wymieniał drugi z gości "Czterech pór roku".

Jak obaj przekonywali, podczas 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na ich stoisku będzie można zaprojektować jakiś nieskomplikowany przedmiot, a następnie go wydrukować.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg/ag

/

Zobacz więcej na temat: drukarka 3D Piknik Naukowy 2014

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014: gry komputerowe nie są takie złe

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:30
- Coraz więcej gier rozwija nasze umiejętności, tak mentalne, jak i fizyczne - zapewniał w Jedynce Grzegorz Pochwatko z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Będzie można się o tym też przekonać 31 maja na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014: zostaw swój odcisk palców

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 21:05
Praca policji niezmiennie fascynuje i ciekawi. Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będziemy mogli poznać ją od kulis. Wśród atrakcji m.in. badania balistyczne i metody pobierania odcisków palców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwany odtwórca roli Kurtyny! Niezwykły casting na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:00
- Będę reżyserował naszych słuchaczy, traktując ich jak zawodowych aktorów, więc uprzedzam: to będzie mocne przeżycie - tak reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zapraszał w Jedynce na nagranie "Teatrzyku Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń