Puszka po coli symbolem transformacji. Jakie są Twoje wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 21:25
Do 20 czerwca można się nimi dzielić za pośrednictwem: facebookowego profilu Studia Reportażu i Dokumentu PR, maila: listy@polskieradio.pl, bądź telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 22 645 21 11. Zapraszamy do udziału w akcji "Zaczęło się 4 czerwca".
Audio
  • "Zaczęło się 4 czerwca" - poznaj szczegóły akcji Studia Reportażu i Dokumentu PR (Cztery Pory Roku/Jedynka)
  • Co zmarnowano, a co się udało? Powiedz nam, co zmieniło się po 1989 roku (Jedynka)
  • Z gospodarstwa do kopalni złota. Co 4 czerwca oznaczał dla Elżbiety Szumskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca - Gdynia 1989 rok.
Kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca - Gdynia 1989 rok.Foto: PAP/Janusz Uklejewski

- 4 czerwca 1989 roku byłam praktykantką w Polskim Radiu. To, co pamiętam z tamtego okresu to talony na książki oraz odkrywanie nowych kart historii - wspominała Hanna Bogoryja Zakrzewska, która wraz z Katarzyną Błaszczyk wymyśliła akcję "Zaczęło się 4 czerwca" . -

- Ja pamiętam jeszcze mniej, bo w 1989 roku miałam 7 lat, a 4 czerwca w ogóle nie mogę sobie przypomnieć - mówiła Katarzyna Błaszczyk . - Za to pamiętam wrzesień, bo wtedy po raz pierwszy poszłam do szkoły. Akademia na rozpoczęcie roku była jeszcze bardzo siermiężna, ugrzeczniona i nieco patetyczna. A potem z każdym przejściem do następnej klasy atmosfera się rozluźniała i stawała się bardziej przystępna dla dzieciaków.

Teraz dziennikarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia czekają na wspomnienia słuchaczy i internautów. Do 20 czerwca można się nimi dzielić za pośrednictwem: facebookowego profilu Studia Reportażu i Dokumentu PR, maila: listy@polskieradio.pl, bądź telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 22 645 21 11.

Podsumowaniem projektu będą prezentowane raz w miesiącu, od czerwca do października w radiowej Jedynce i Trójce, reportaże przybliżające wybrane historie słuchaczy i internautów. - Tu nie chodzi tylko o opowiadanie sobie historii. Ideą naszej akcji jest zupełnie coś innego. Chcemy stworzyć portret dźwiękowy tamtych czasów, dywan utkany z drobnych wspomnień. Ale też liczymy na historie, które będą mogły stać się kanwą dla kolejnych reportaży - wyjaśniała Hanna Bogoryja Zakrzewska . - Według mnie transformacja miała duży wpływ na ludzi i stała się przyczynkiem dla wielu fascynujących opowieści. I to właśnie z myślą o nich stworzyłyśmy projekt "Zaczęło się 4 czerwca" - podsumowała dziennikarka goszcząca w studiu radiowej Jedynki.

Cała akcja zakończy się w październiku. Zebrane materiały, w tym audiowizualne, zostaną także zamieszczone na specjalnej podstronie portalu PolskieRadio.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

(kul/ag)

Zobacz więcej na temat: reportaż

Czytaj także

Amerykańscy wolontariusze zakochani w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 14:57
Pierwsi ochotnicy Amerykańskiego Korpusu Pokoju przybyli do Polski w latach 80. XX wieku. Pomagali w nauce języków, tłumaczyli też na czym polega demokracja i samorządność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O nas z nami czy bez nas? Partycypacja społeczna po polsku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 03:00
Konsultacje społeczne i partycypacja społeczna przestają być abstrakcją, a stają się stałym elementem polskiej rzeczywistości. Czy obywatele mają coraz większe prawo do decydowania o nowych inwestycjach? Jak to działa w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaczęło się 4 czerwca". Zainspiruj twórców reportażu swoją historią

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:58
Z okazji 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów 1989 roku Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia przygotowało specjalny projekt – "Zaczęło się 4 czerwca". W ramach akcji słuchacze i internauci, którzy zechcą opowiedzieć, jak zmieniło się ich życie w okresie transformacji, zostaną bohaterami reportaży.
rozwiń zwiń