Dziecko w podróży. W drogę bez obaw!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:01
Szczyt zachorowań na chorobę lokomocyjną występuje pomiędzy 2 a 14 rokiem życia - powiedział dr Wojciech Feleszko, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gość "Czterech pór roku" radzi co robić, aby podróż upłynęła w miarę spokojnie.
Audio
  • Dziecko w podróży. W drogę bez obaw! (Cztery pory roku/Jedynka)
Dziecko w podróży. W drogę bez obaw
Foto: Glow Images/East News

- Tych, którzy siedzą na przednich fotelach ten problem rzadziej dotyczy. Tylne siedzenia do tego bardziej predysponują. Patrzenie na horyzont znacznie zmniejsza dolegliwości. Ważne też jest przyspieszenie samochodu, jeśli jazda jest płynna wówczas te dolegliwości są mniejsze. Jeżeli samochód ma duże przyspieszenie, a kierowca jedzie w sposób szarpiący, to wówczas błędnik może doskwierać i zaczynają się wymioty - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Dr
Dr Wojciech Feleszko fot. PR

Według lekarza, najskuteczniejszym środkiem na chorobę lokomocyjną jest aviomarin. - Lek antyhistaminowy starszej generacji, ale nie ma obostrzeń, jak do innych leków z tej grupy. Zaleca się, żeby wziąć aviomarin pół godziny przed podróżą - powiedział. Dodał, że lek można podawać dzieciom od 2 roku życia. - Co 6 godzin należałoby to powtórzyć, dziecko może być wówczas trochę bardziej senne - zauważył.

 

Z Jedynką zdrowiej >>>

Dr Feleszko radził, aby skompletować małą apteczkę podróżną przed wyjazdem z dzieckiem na wakacje. Co mogłoby się w niej znaleźć? - Plaster, gaza jałowa, małe pojemniki do przepłukiwania oka, sól fizjologiczna, bandaże, nożyczki, woda utleniona, a także leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku dziecka - czopki, syrop czy też tabletki - wyliczył gość Jedynki.

Lekarz zachęcał także do zabrania maści, które łagodzą użądlenia os, czy ukąszenia komara.

Lato sprzyja także udarom i oparzeniom słonecznym. - Zalecany jest krem z filtrem z faktorem 30 czy też 50. Konieczne również jest nakrycie głowy. Gdy jednak pojawią się nudności, wymioty i gorączka, to należy schłodzić organizm i wziąć lek przeciwgorączkowy - radził dr Feleszko.

to/ag

Czytaj także

Podróż z dzieckiem nie musi być udręką

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 23:00
Podróże z dzieckiem nie należą do najłatwiejszych. Gdy nasza pociecha jest mała i trzeba zabrać ze sobą mnóstwo niezbędnych rzeczy, czeka nas organizacyjne wyzwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje z dzieckiem - zadbaj o bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 18:03
W poniedziałkowych "Czterech porach roku" pediatra dr Wojciech Feleszko doradzi, jak zatroszczyć się o najmłodszych w czasie podróży, zapobiec chorobie lokomocyjnej i reagować na wypadek drobnych lub poważnych urazów.
rozwiń zwiń