"Cztery pory roku" w Jedynce i na zdjęciach Tomka Sikory

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 23:00
Ponad 20 lat spędził w Australii cały czas tęskniąc za obrazami, które kojarzą mu się z klasyczną wiosną, latem, jesienią i zimą. W pierwszym powakacyjnym wydaniu audycji "Cztery pory roku" fotograf Tomasz Sikora opowiedział o swym albumie pod tym samym tytułem.
Audio
  • Fotograf Tomasz Sikora o albumie "Cztery pory roku" (Cztery pory roku/Jedynka)
Fragment fotografii Tomka Sikory z albumu Cztery pory roku
Fragment fotografii Tomka Sikory z albumu "Cztery pory roku"Foto: Boni Libri/udostępnione w ramach patronatu

Koniec lata, który tak bardzo smuci wielu z nas, dla Tomasza Sikory oznacza nadejście właściwego czasu na fotografowanie. Jego zdaniem w porach roku najpiękniejsze są ich przełomy.

- Najmniej efektowne jest lato, bo jest najbardziej klaustrofobiczne - wyjaśnił. Dodał, że najtrudniej wtedy znaleźć impresje, których poszukuje. - Mnie nie interesuje pocztówka i dokumentacja pejzażu. Interesuje mnie grafika w przyrodzie i taki impresjonizm, jeśli chodzi o samą technikę - powiedział. Tę graficzność znaleźć można w jego ocenie głównie zimą oraz podczas roztopów, które według fotografa, niesamowicie wpływają na emocje.

Fotografia
Fotografia Tomka Sikory z albumu "Cztery pory roku". Źr. Boni Libri/udostępnione w ramach patronatu

 

Tomasz Sikora podkreślił, że także obecny czas w przyrodzie zalicza się do jego ulubionych. - Lato próbuje się utrzymać, a liście zmieniają kolor - wyjaśnił.

Sztuka w kulturalnym serwisie Polskiego Radia >>>

Impresje na temat polskiego krajobrazu, które fotograf uchwycił na zdjęciach, obejrzeć można w wyjątkowym albumie "Cztery pory roku", wydanym pod patronatem Radiowej Jedynki. Wysmakowane kolory oraz dobrane z ogromną wrażliwością tematy tworzą fascynującą panoramę czterech pór roku. Te zdjęcia to poruszające obrazy łączące malarstwo z fotografią. W albumie zobaczyć można ponad 100 zdjęć. Prace nad tą publikacją trwały przez siedem lat.

Sikora mówił w Jedynce także o niezwykle popularnym obecnie robieniu zdjęć telefonami komórkowymi. Artysta wcale nie uważa, że przynosi to szkodę fotografii, ponieważ jest to działanie amatorskie i służy dokumentowaniu rzeczywistości. Jego zdaniem fotografia rodzinna jest niezwykle ważna jako zapis współczesności. Fotograf uważa też, że w dobie masowego robienia zdjęć o niskim poziomie, tym bardziej docenia się wartościową fotografię artystyczną.

Fotografia
Fotografia Tomka Sikory z albumu "Cztery pory roku". Źr. Boni Libri/udostępnione w ramach patronatu

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, co Tomasz Sikora radzi młodym fotografom i gdzie obejrzeć można zdjęcia z albumu "Cztery pory roku".

 

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

bk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Dziworski i jego fotografie, czyli Andy Warhol w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 03:00
Operator, fotograf i dokumentalista Bogdan Dziworski prezentuje na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym wystawę zdjęć. Przedstawia ona życie codzienne w Polsce lat 70. XX wieku. - O fotografii nie należy mówić, tylko ją obserwować. Trzeba patrzeć i na tej podstawie wyciągać wnioski - opowiada Jedynce autor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:20
- Jeszcze 10 lat temu nie zajmowałem się fotografią. Podróżowałem i podziwiałem piękno przyrody. Przez przypadek znalazłem się nad rozlewiskiem w ujściu Warty, gdzie odbywał się przepiękny spektakl związany z migracją kilkudziesięciu tysięcy gęsi. Dostrzegłem w tym potencjał estetyczny - powiedział w Jedynce Piotr Chara, który pasjonuje się fotografowaniem ptaków.
rozwiń zwiń