Alimenty - kto ma do nich prawo?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 12:20
Rodzic miga się od płacenia na dziecko? Są sposoby, aby zmusić go do wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Mecenas Agnieszka Matelska mówiła w audycji "Cztery pory roku" jak to zrobić.
Audio
  • Agnieszka Matelska, adwokatka o obowiązku alimentacyjnym (Cztery pory roku/Jedynka)
Spór o alimenty jest często powtarzającym się problem rozstających się rodziców
Spór o alimenty jest często powtarzającym się problem rozstających się rodzicówFoto: Glow Images/East News

"Znów nie płaci na dziecko!", takie słowa padają - najczęściej - z ust matek, które po rozstaniu z drugą połową starają się wiązać koniec z końcem. Jeśli umówiliśmy się z byłym partnerem, że będzie pomagał finansowo w utrzymaniu syna czy córki, a ten nie wypełnia tego obowiązku możemy iść do sądu.

W sytuacji, gdy rozstanie nastąpiło w drodze rozwodu sąd nakłada ten obowiązek automatycznie. - W przypadku rozwodu w wyroku musi być orzeczenie o wysokości alimentów - podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" mecenas Agnieszka Matelska. Jeśli rodzice żyli w konkubinacie osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i domaga się płatności na jego rzecz, musi wystąpić do sądu sama. Wymiar sprawiedliwości przed podjęciem decyzji o poziomie świadczeń sprawdza jakie są potrzeby dziecka.

Uwzględnia się koszty utrzymania potomka, w tym takie jak: wyżywienie czy wyprawka do szkoły i ubiór, jak również szereg "niestandardowych" wydatków. - To mogą być bardzo różne potrzeby, są dzieci, które np. wymagają kosztownej rehabilitacji albo takie, które uprawiają jakiś sport, co wymaga dodatkowych nakładów finansowych - zauważyła adwokatka. Rozstanie rodziców nie powinno wpływać na redukowanie potrzeb dziecka, jeśli rodziców nadal stać na ich realizowanie. - Dziecko ma prawo żyć na takim poziomie na jakim żyją rodzice - zaznaczyła.

Ale co zrobić jeśli były partner/partnerka ukrywa dochody? - Taka osoba też może być pociągnięta do odpowiedzialności - uspokaja Matelska. W takiej sytuacji sąd może założyć, ile pozwany potencjalnie zarabia uwzględniając jego wykształcenia czy umiejętności i na tej podstawie orzec wysokość alimentów.

Kiedy kończy się obowiązek alimentacyjny, w jakiej sytuacji można prosić sąd o podniesienie lub obniżenie świadczeń? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Cztery pory roku".

(pkur/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alimenty dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 15:40
Rodzic biologiczny, adopcyjny lub opiekun, a nawet ojczym czy macocha ma prawo ubiegać się o alimenty od dorosłych dzieci tylko wtedy, gdy żyje w niedostatku. Jednak polskie prawo nie definiuje dokładnie, czym jest ów niedostatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1000 złotych miesięcznie dla młodych matek. Kosiniak-Kamysz chce wprowadzić nowe świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 08:29
- Uprościmy urlopy rodzicielskie - zapowiedział w "Sygnałach dnia" minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki ojciec taki syn. Męska sztafeta pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 08:39
Mężczyzna często sobie obiecuje, że będzie innym człowiekiem niż jego ojciec. W praktyce zazwyczaj niewiele z tego wychodzi. Dlaczego?
rozwiń zwiń