Depresja coraz groźniejsza. Lekarz radzi: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:30
Polska ma największą dynamikę wzrostu zgłoszeń z powodu depresji w ciągu ostatnich 20 lat na świecie. A co za tym idzie jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o dynamikę zagrożeń samobójczych - powiedział prof. Bartosz Łoza, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Audio
  • Prof. Bartosz Łoza: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką (Cztery pory roku/Jedynka)
Depresja coraz groźniejsza. Lekarz radzi: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką
Foto: Glow Images/East News

- Często z dumą mówimy o "zielonej wyspie" i braku kryzysu. Oznacza, to jednak, że ktoś wytwarza ten PKB i na swoich plecach przenosi nas ku przyszłości. Mamy do czynienia z pokoleniem wolnej Polski, które doświadczyło wszystkiego. To pokolenie dostało tak w kość, że z tymi parametrami zgłaszalności z powodu depresji, czy zagrożeń samobójczych bijemy dzisiaj światowe rekordy - zauważył gość "Czterech pór roku".
Prof. Bartosz Łoza mówił także, o sposobach radzenia sobie z depresją. Według niego, kluczową sprawą może być poczucie sensu wykonywanej pracy. - Człowiek zmotywowany, co do celów i zadań swojej drogi życiowej wytrzyma wszystko. Faktem jest, że w Polsce nie istnieje już konieczność gonienia za każdą złotówką, bo w tym momencie jesteśmy sytym krajem. Umiejętność przestąpienia na drugą nogę, zwolnienia, może być podstawową rzeczą - podkreślił.
Lekarz apelował, także o to abyśmy się socjologizowali. - Samotni ludzie idący w sposób niezmotywowany zostaną dogonieni przez zespół wypalenia, a następnie przez depresję - zauważył.
Gość radiowej Jedynki powiedział, że w leczeniu depresji wyróżnia się dwa rodzaje psychoterapii. - Pierwsza ma charakter poradnictwa i jest przeznaczona dla każdego z nas. Druga - medyczna - to interwencja, której istotą jest pomoc bez odbierania podmiotowości pacjentowi. (...) Tabletki pełnią dwie role. Niemedyczną, czyli gdy się nie ma przyjaciela, to ma się tabletkę, ale także ich zastosowanie w depresji przy zawale czy cukrzycy przynosi sukces w samym leczeniu cukrzycy czy stanów pozawałowych - zauważył prof. Łoza.
Według Światowej Organizacji Zdrowia w przyszłym roku najwięcej zgonów będzie spowodowanych chorobami psychicznymi. Według prof. Łozy przy takich chorobach przewlekłych, jak depresja nawrotowa czy schizofrenia przewidywalna długość życia skróca się o 20-25 lat.
Prof. Łoza zwrócił uwagę na fakt, że choć lekarze nie znają przyczyn występowania schizofrenii, to są w stanie ją leczyć. Jak podkreślił podstawą przy leczeniu tej choroby jest farmakoterapia. - Obecnie stosuje się leki o przedłużonym działaniu, które stanowią bazę dla dalszych etapów leczenia - podkreślił.
to/ag

Czytaj także

Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 04:16
Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerażający smutek i brak chęci do życia. Depresja - choroba naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 05:09
- Depresji bliżej jest do załamania, choć może osiągać poziom nasilenia, który jest już chorobą psychiczną. Najczęściej jest to pewien zespół objawów, które współwystępują u pewnej osoby przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weź przyjaciela, dodaj sport i czekoladę - przepis na pokonanie jesiennej chandry

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:15
- Dzień się skraca, mamy mniej słońca, robi się zimno i nasze organizmy zaczynają źle reagować na otaczający świat. Czeka nas ciężki czas, a do wakacji daleko. Można jednak temu zaradzić - mówi o jesiennej chandrze Justyna Święcicka, psycholog.
rozwiń zwiń