Dzień bez długów. Co zrobić, żeby dotyczył także ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:19
Przeciętny dłużnik to mężczyzna, około 40. Zwykle stara się ukryć przed żoną, że popadł w tarapaty finansowe. Jak wskazują badania, do długów warto się jednak przyznać.
Audio
  • Dzień bez długów. Kredyt to nie przestępstwo, ale trzeba być czujnym.(Cztery pory roku/Jedynka)
Dzień bez długów. Co zrobić, żeby dotyczył także ciebie?
Foto: East News/Glows Images

Dlaczego wpadamy w długi? -Tylko 9 proc. badanych uważa, że na to czy staniemy się dłużnikami mają wpływ określone cechy charakteru, takie jak rozrzutność czy nieodpowiedzialność. 37 proc. twierdzi, że nie umie dbać o pieniądze, bo nikt ich tego nie nauczył - mówi Michał Kociankowski, ekspert Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Ostateczna decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna zależeć przede wszystkim od tego, czy damy radę spłacić dług i nie stracimy źródła dochodów. Przed podjęciem poważnych zobowiązań warto porozmawiać z rodziną, albo z kimś, kto chłodnym okiem spojrzy na nasze plany.

Aby dowiedzieć się, czy jeden dług warto spłacać drugim i jak nie wpaść w spiralę zadłużenia posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzący: Bogdan Sawicki
Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 9.00 12.00

mw/asz

Czytaj także

Przyjąć spadek czy odrzucić - oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 13:35
- Powinniśmy mieć bardziej abstrakcyjne wyobrażenie tego czym jest spadek. To nie tylko rzeczy materialne, jak mieszkanie czy samochód. To ogół praw i obowiązków majątkowych, które miała zmarła osoba - mówił w Jedynce adwokat Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadłość konsumencka - procedura mało praktyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 19:42
- Głównym powodem jest nadmierny formalizm. Przeciętny konsument nie jest w stanie wypełnić wniosku o ogłoszenie upadłości, za który zresztą trzeba zapłacić 200 zł. - mówiła w radiowej Jedynce Monika Bielecka z Federacji Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tego długu nie masz prawa spłacić...

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 16:00
- Stworzenie konta, na które obywatele mogliby dobrowolnie wpłacać środki na pokrycie długu publicznego, prawdopodobnie wymagałoby zmiany przepisów, czyli interwencji parlamentu - mówił w Jedynce Przemysław KUK z NBP.
rozwiń zwiń