Nigdy nie biegałeś, a chcesz zacząć? Zapytaj serce o zdanie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 11:02
Sądzisz, że jesteś zdrowy i nic nie stoi na przeszkodzie, by od jutra zacząć biegać? Po 25. roku życia to już nie takie oczywiste.
Audio
  • Dr n. med. Hubert Krysztofiak poleca bieganie jako najbardziej naturalną formę aktywności fizycznej (Cztery pory roku/Jedynka)
Nigdy nie biegałeś, a chcesz zacząć? Zapytaj serce o zdanie
Foto: East News/Glow Images

Wszystkim, którzy nie trenują na co dzień, a dopiero postanowili się zaktywizować i chcą rozpocząć bieganie, dr n. med. Hubert Krysztofiak rekomenduje spotkanie ze specjalistą medycyny sportowej. - Trzeba ocenić ewentualne ryzyko zdrowotne, bo ono jest nieduże, ale jednak istnieje. Warto się upewnić szczególnie, gdy ma się więcej niż dwadzieścia kilka lat, a kiedy się ma więcej niż 40 jest to naprawdę potrzebne - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Szczególnie ważne są badania kardiologiczne. Osoby, które mają problemy z ciśnieniem czy chorobę niedokrwienną serca, do biegania będą musiały odpowiednio się przygotować.

Dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej dodaje, że początkowe trudności szybko zrekompensuje nam satysfakcja. - Bieganie jest taką formą aktywności, która wciąga, czyli stymuluje wewnętrzną motywację, by kontynuować wysiłek - uważa dr Krysztofiak.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się w trakcie biegania i czego są sygnałem, a także czy biegając "uciekamy" przed zawałem dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Biegaj i dopinguj! Radiowa Jedynka poleca wydarzenia biegowe, których jest współorganizatorem lub patronem medialnym: akcja Biegiem na Majdan (18 - 21 listopada) oraz Bieg na Fali z Robertem Korzeniowskim w Dolinie Charlotty (21 - 23 listopada)

***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Bogdan Sawicki
Gość: dr n. med. Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji: 9.00 - 12.00

(asz/ag)

Czytaj także

Wpadnij do Doliny Charlotty i przekonaj się, że bieganie wciąga

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 12:00
Rano, wieczór i w południe na ulicach, w lasach, parkach widać biegaczy. Dlaczego coraz więcej osób biega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zacząć biegać i nie zniechęcić się

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:37
- Osoby, które chcą zacząć biegać namawiam do tego, aby... nie zaczynały od biegania - mówił Szczepan Figat, fizjoterapeuta Lekkoatletycznej Kadry Olimpijskiej.
rozwiń zwiń