Ślad po ludziach ginie, cierpienia bliskich zostają

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:00
- Często balansują oni pomiędzy nadzieją na odnalezienie a stratą. Zwykle woleliby wiedzieć co się wydarzyło, nawet gdyby była to najtragiczniejsza wiadomość - mówiła w Jedynce Irena Musiałkiewicz z Fundacji ITAKA.
Audio
  • Irena Musiałkiewicz i Aleksander Zabłocki z Fundacji ITAKA o problemach rodzin ludzi zaginionych (Cztery pory roku/Jedynka)
Ślad po ludziach ginie, cierpienia bliskich zostają
Foto: Depositphotos

Informacja o losach bliskiej osoby, nawet jeśli ona nie żyje, daje rodzinie możliwość uporania się z emocjami lub przeżycia żałoby. - Niewiedza jest bardzo trudna. Wzmaga się podczas ważnych, rodzinnych wydarzeń, kiedy wszyscy dookoła się cieszą - dodała Musiałkiewicz. Jednak z drugiej strony, rodziny osób zaginionych nie są chętne do uznania ich za zmarłe. Chcą, aby poszukiwania prowadzone były jak najdłużej.

15 grudnia wystartowała kampania społeczna Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych pod hasłem "Po niektórych znika ślad”. Jej celem jest zapobieganie zaginięciom oraz zwrócenie uwagi na problemy tych, którzy czekają na swoich bliskich. Rodziny osób zaginionych borykają się bowiem z bezradnością i potrzebują opieki. Fundacja ITAKA udziela im pomocy prawnej i psychologicznej.

Niewątpliwie cierpienia bliskich osób zaginionych wzmagają się w czasie świąt Bożego Narodzenia. - Każdy z nas zostawia przy wigilijnym stole wolne miejsce dla zbłąkanego wędrowca. Natomiast w rodzinach osób zaginionych to miejsce jest przeznaczone dla konkretnej osoby, która często jest poszukiwana od kilku lat - tłumaczył z kolei Aleksander Zabłocki, który również reprezentuje Fundację ITAKA.

Statystyki są zatrważające. Liczba zaginionych ciągle rośnie. Tylko w mijającym roku jest ich ich 18 tys. Każdy z nas może im pomóc. Zaginionych często mijamy nie zwracając na nich uwagi. Zwykle są to osoby bezradne, inaczej wyglądające, które zadają dziwne pytanie. W takiej sytuacji telefon do Fundacji ITAKA pod całodobowy nr 116 000 może uratować im życie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Goście: Irena Musiałkiewicz, Aleksander Zabłocki (Fundacja ITAKA)

Data emisji: 19.12.2014

Godzina emisji: 9.00-12.00

tj, pg

Czytaj także

Fundacja ITAKA: razem możemy odnaleźć więcej zaginionych

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:42
- Zależy nam żeby jak najwięcej mediów dostało informację o zaginionej osobie i mogło publikować komunikat. To się przekłada na ilość sygnałów, które mamy od informatorów - powiedziała w Jedynce Anna Krzos z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
rozwiń zwiń