Naukowy hit roku. Misja Rosetta na ustach wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:55
Do największych wydarzeń świata nauki w 2014 roku należało lądowanie modułu Philae na pędzącej komecie. W obserwowanej przez miłośników kosmosu z całego świata misji Rosetta swój znaczący udział mieli polscy naukowcy.
Audio
  • Niezwykła kosmiczna misja z udziałem polskich naukowców (Cztery pory roku/Jedynka)
Artystyczna wizja sondy Rosetta. W sukcesie misji udział mieli również Polacy
Artystyczna wizja sondy Rosetta. W sukcesie misji udział mieli również Polacy Foto: European Space Agency/Wikipedia

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik zwrócił uwagę, że budowa sondy kosmicznej jest o tyle skomplikowana, że urządzenie musi być przystosowane do warunków, jakich nie ma na Ziemi. Jak zaznaczył, na komecie przyciąganie grawitacyjne jest znacznie słabsze, dlatego 100-kilogramowa sonda waży tam zaledwie kilka gramów.

- To lądowanie jest jednym z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie astronautyki, a informacje, jakie już uzyskujemy z przeprowadzonych na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko badań też zapiszą się w historii - uważa gość Jedynki.

W misji swój znaczący udział mieli polscy naukowcy. - Instrument Mupus skonstruowany przez polskich astronomów miał za zadanie wbić się w jądro komety i zmierzyć jego temperaturę na różnych głębokościach - wyjaśnia pracownik CNK. Jakie efekty przyniósł ten eksperyment i które wyniki badań najbardziej zaskoczyły naukowców? O tym, a także technicznych szczegółach lądowania Rosetty i losach lądownika Philae opowiadał Karol Wójcicki.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik

Data emisji: 30.12.2014

Godzina emisji: 9.00-12.00

(bk/asz)

Czytaj także

Wydrukuj model komety, na której wyląduje próbnik ESA

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 20:00
Wydrukuj sobie własną kometę - zachęca entuzjastów astronomii Europejska Agencja Kosmiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:33
Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odżyje hipoteza o pozaziemskim pochodzeniu życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 08:25
Po wykryciu na komecie 67 P cząsteczek organicznych, do łask może wrócić teoria, zgodnie z którą to właśnie komety dostarczyły na Ziemię pierwsze składniki niezbędne do życia - sugeruje w rozmowie z IAR amerykański ekspert Dean Regas z Obserwatorium Astronomicznego w Cincinnati.
rozwiń zwiń