Nie możesz spać? Wstań i poczytaj

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 11:20
Nerwowe spoglądanie na zegarek w środku nocy, wiercenie się z boku na bok… Choć organizm woła o odpoczynek, sen nie przychodzi. W "Czterech porach roku" mówimy o skutecznych sposobach na zaśnięcie.
Audio
  • Nie możesz spać? Wstań i poczytaj (Cztery pory roku/Jedynka)
Bezsenność to problem, który dotyka znaczną grupę Polaków
Bezsenność to problem, który dotyka znaczną grupę PolakówFoto: Glow Images/East News

-  Nie należy zmuszać się do spania. Jeśli nie możemy zasnąć przez 10-15 minut, to lepiej wstać z łóżka, przejść do innego pokoju, poczytać w fotelu, czy wykonać jakąś drobną pracę i wrócić do łóżka dopiero wtedy, kiedy poczujemy się zmęczeni - przekonuje specjalista z zakresu medycyny snu dr n. med. Michał Skalski. O poranku będziemy lepiej wyspani niż gdybyśmy cały czas leżeli w łóżku i denerwowali się, że nie możemy zasnąć.

Dr Skalski zwraca też uwagę na pewien paradoks: jeśli bardzo zależy nam na tym, by danej nocy dobrze się wyspać, to właśnie wtedy będziemy spać dużo gorzej ... Rozmówca Romana Czejarka wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje oraz tłumaczy, czy warto sięgać po suplementy diety, które mają zapewnić spokojny sen, a także czy dobrym "środkiem nasennym" jest alkohol.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Roman Czejarek
Gość: dr n. med. Michał Skalski (specjalista z zakresu medycyny snu)
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji: 09.22

(fbi/ag)

Czytaj także

Podstępne zapominanie, czyli choroba Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:17
- Alzheimer to choroba bardzo podstępna i trudna do zdiagnozowania. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach orientujemy się, że jest coś nie tak.
rozwiń zwiń