Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 07:45
- Zwracajmy uwagę na to, czy dziecko izoluje się od domowników, często wietrzy pokój lub używa kadzidełek, by zneutralizować niepokojące zapachy - mówi Magda Stefańska, psychoterapeutka młodzieży.
Audio
  • Czy moje dziecko bierze narkotyki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Magda Stefańska z grupy Synapsis tłumaczy, jak rozpoznac, czy dziecko sięga po narkotyki lub dopalacze
Magda Stefańska z grupy Synapsis tłumaczy, jak rozpoznac, czy dziecko sięga po narkotyki lub dopalaczeFoto: Glow Images/East News

Po czym można poznać, że dziecko mogło sięgnąć po narkotyki? - Może nas niepokoić huśtawka nastrojów, to, że dziecko zmienia się nagle z radosnego w drażliwe, rozzłoszczone, a następnie popada w histerię. Sygnałem ostrzegawczym mogą być też napady lęku, częsty nadmierny apetyt albo zupełny brak apetytu - przestrzega w Jedynce Magda Stefańska.

Większa skłonność do korzystania z używek jest widoczna u dzieci, które nie mają wsparcia ze strony osób dorosłych, są pozostawione same sobie. - Są to też dzieci, które mają niskie poczucie własnej wartości lub są odrzucane przez grupę rówieśników - uważa psychoterapeutka z Grupy Synapsis.

Rozmówczyni Romana Czejarka tłumaczy też, dlaczego dopalacze mogą być bardziej niebezpieczne od narkotyków oraz jak rozmawiać z dzieckiem o naszych podejrzeniach, że sięgnęło po niebezpieczne używki.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Roman Czejarek
Gość: Magda Stefańska (psychoterapeutka młodzieży, Grupa Synapsis)
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji: 09.22

(fbi, pg)

Czytaj także

Depresja, czyli choroba duszy. Może dotknąć także dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 18:30
Nie mówi się o tym, że na depresję chorują również dzieci. Rodzina i przyjaciele uważają, że są mało aktywni, bo są leniwi. Trudno ich wyrwać z łóżka, wagarują, migają się od różnych zajęć. Jak to się dzieje, że fajni młodzi ludzie zaczynają "odstawać" od reszty rówieśników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do rzucenia palenia dobre chęci nie wystarczą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 14:08
Szacuje się, że 2 mln Polaków jest narkotycznie uzależnionych od nikotyny. To przewlekła choroba, ale pod pewnymi warunkami można ją uleczyć - mówią specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień AIDS: czujność społeczna została uśpiona

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 13:50
- Wciąż wiele osób, nie licząc się z konsekwencjami, podejmuje dosyć ryzykowne zachowania. Ludzie nie boją się zarażenia wirusem HIV - mówi Bogna Szymańska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępne zapominanie, czyli choroba Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:17
- Alzheimer to choroba bardzo podstępna i trudna do zdiagnozowania. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach orientujemy się, że jest coś nie tak.
rozwiń zwiń