Polska - to nie jest kraj dla starych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 15:30
- W Skandynawii istnieją nawet uniwersytety dla seniorów. Mogą się uczyć i rozwijać. Starość jest tam dobrze widziana, ludzie nie są wypychani ze społeczeństwa - mówiła w Jedynce psycholog Justyna Dąbrowska.
Audio
  • Psycholog Justyna Dąbrowska o polskiej starości (Cztery pory roku/Jedynka)
Większość seniorów w Polsce spędza czas w domu, nie są aktywni
Większość seniorów w Polsce spędza czas w domu, nie są aktywniFoto: Glow Images/East News

W 2013 roku na zlecenie ONZ przebadano samopoczucie starości na świecie. Pytanie "Czy twoje życie ma sens?" uplasowało polską starość na ostatnim, 91 miejscu. Oznacza to, że mamy największy odsetek osób, które u schyłku życia twierdzą, że ich jest pozbawione sensu.

- To bardzo smutne, aż trudno było mi uwierzyć, że tak ponury jest ten obraz. Być może mamy jednak tendencję do narzekania i warto na to wziąć poprawkę. Nie jesteśmy specjalnie maniakalni, ale lubimy dostrzegać ciemne strony życia, żeby potem się nie rozczarować. Lubimy trochę narzekać - tłumaczyła w Jedynce psycholog.

Z badania wynika również, że mamy najgorsze wyniki jeśli chodzi o aktywność seniorów. - Większość tych ludzi spędza czas w domu, przed telewizorem, ewentualnie z najbliższą rodziną - powiedziała Dąbrowska w rozmowie z Romanem Czejarkiem. Jej zdaniem, problem jest szczególnie widoczny na prowincji. - Seniorzy często zostają sami, bo ich dzieci wyjechały do miast, albo za granicę. Więzi rodzinne zostały rozerwane. Nie mają nawet wnuków którymi mogliby się zaopiekować. To miłość nadaje sens życiu, w tym przypadku budowanie relacji z nowymi pokoleniami. Sama jestem babcią i mam wnuczką. On rozświetla moje dni - zapewniła.

Jej zdaniem większą odpowiedzialność za seniorów powinno wziąć na siebie państwo i społeczeństwo. Powinniśmy stworzyć dla nich przestrzeń do życia. Nadziei dla starszych upatruje też w internecie. Nie zastąpi on wyjścia na spacer po lesie, ale jest furtką do kontaktu z innymi.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Justyna Dąbrowska

Data emisji: 16.02.2015

Godz. emisji: 9.00-12.00

tj/ag

Czytaj także

Babcią być. Między obowiązkiem a "dajcie pożyć"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 12:35
- Rola babci jest tak bardzo obłożona nakazami, że trudno jest się nie obwiniać, gdy nie możemy jej wykonywać - uważa dr Patrycja Dołowy. Czy emeryci, którzy chcą podróżować i odpoczywać, zasługują na potępienie?
rozwiń zwiń