Lubisz ryby i owoce morza? Jedz niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 07:11
- Co 20 minut znika jeden gatunek zwierząt, wsród nich ryby i owoce morza. Zasoby ryb dramatycznie się kurczą - mówi Paweł Średziński z WWF.
Audio
  • Paweł Średziński o kampanii na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów (Cztery pory roku/Jedynka)
Lubisz ryby i owoce morza? Jedz niezagrożone
Foto: East News/Glow Images

Gość Radiowej Jedynki podkreśla, że gdy ginie jeden z gatunków dochodzi do zaburzenia całego łańcucha pokarmowego w morzach i oceanach. - Ryb występujących dziko już nie zastąpimy, jak to jest możliwe w hodowli. Przy okazji znikać będą różne gatunki ssaków i ptaków morskich - ostrzega ekspert Światowego Funduszu na rzecz Przyrody.

Każdy z nas ma wpływ na stan biologicznej różnorodności mórz i oceanów, ponieważ na liczebność i jakość populacji stworzeń morskich i oceanicznych wpływa popyt. Dlatego WWF przygotowała poradnik konsumenta "Jaka ryba na obiad?", który w wygodnej formie podaje jakich gatunków ryb i skorupiaków nie kupować, spożycie których ograniczyć i które możemy jeść do woli. Do eko-Logicznych działań zachęci i w wyborze produktów pomoże nam także szczególna książka kucharska, do której pobrania zachęca Paweł Średziński oraz oznaczenia połowów zrównoważonych.

Poradnik
Poradnik konsumenta "Jaka ryba na obiad?" źr. wwf.pl

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Paweł Średziński (WWF Polska)
Data emisji: 25.02.2015
Godzina emisji: 10.30

(asz,tj)

Czytaj także

Przedświąteczny spór o karpia. Co mówi prawo, a co etyka?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 22:03
Dla wielu Polaków karp to nieodłączny składnik wigilijnej wieczerzy. Jeśli nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez ryby na stole, to jakie ryby kupować? Debatowali goście Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o rybołówstwie morskim niekorzystna dla polskich rybaków

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 12:44
Posłowie uchwalili ustawę o rybołówstwie morskim. Ustawa ma dostosować prawo krajowe do rozwiązań unijnych. Jak jednak twierdzą eksperci, nie spełnia ona kryteriów korzystnych dla polskich rybaków.
rozwiń zwiń