Ojciec bez szans w walce o opiekę nad dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 14:00
- Tylko kilka procent ojców uzyskuje prawo opieki nad dzieckiem. Winni takiej sytuacji są sami ojcowie, a także sędziowie orzekający w sprawach rodzinnych - mówi adwokat Mariusz Stelmaszczyk.
Audio
  • Mecenas Mariusz Stelmaszczyk o przyczynach o wiele częstszego przyznawania przez sądy opieki nad dziećmi matkom niż ojcom (Cztery pory roku/Jedynka)
Gdy dochodzi do rozwodu opieka nad dzieckiem przyznawana jest w zdecydowanej większości przypadków matce, a nie ojcu
Gdy dochodzi do rozwodu opieka nad dzieckiem przyznawana jest w zdecydowanej większości przypadków matce, a nie ojcuFoto: Glow Images/East News

Gość Jedynki precyzuje, że ojcowie częściej niż matki poświęcają się karierze zawodowej. - Ich więź emocjonalna z dziećmi jest w związku z tym o wiele mniejsza niż w przypadku matek. Jeśli więc sąd ma rozstrzygnąć rodzicielski spór z kim po rozwodzie mają mieszkać dzieci, to z reguły przyznają to prawo matkom - podkreśla Mariusz Stelmaszczyk.

Z kolei winę sadów adwokat widzi w zbyt konserwatywnym podejściu do rozpatrywanych spraw. - Sędziowie rodzinni bardzo często przyzwyczajeni są jeszcze do czasów minionych. Zawsze albo prawie zawsze widzą oni dziecko u matki, nawet w tych sytuacjach, kiedy więź emocjonalna matki i ojca jest porównywalna albo wręcz jest ona większa w przypadku ojca - tłumaczy Stelmaszczyk, który w przeszłości sam był sędzią rodzinnym.

Gość Jedynki mówił również jak mierzy się więź emocjonalną między rodzicami a dzieckiem i czy przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu opieki na dzieckiem sąd bierze pod uwagę, która strona jest winna rozwodu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Mariusz Stelmaszczyk (adwokat, były sędzia)

Data emisji: 25.02.2015

Godz. emisji: 11.26

pg/asz

Czytaj także

Jak budować dobre relacje w rodzinie? "Dorośli muszą dawać pozytywne wzorce"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 11:45
- Wierzę w starą maksymę afrykańską, że potrzeba całej wioski, aby wychować jedno dziecko - mówiła w radiowej Jedynce Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest przepis na mądre rodzicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 02:29
- Jeżeli ktoś chciałby pokazać, jaka jest sytuacja, czy jak statystycznie wygląda porozumienie pomiędzy dziećmi a ich rodzicami to najkrótsza odpowiedź brzmi słabo - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń