Jedynak jedynakowi nierówny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 13:28
- Balast jedynactwa może przeszkadzać lub pomagać. W dużej mierze zależy to od tego, w jakim domu wychowywało się dziecko - mówi psycholog Jacek Gientka.
Audio
  • Psycholog Jacek Gientka o jedynakach (Cztery pory roku/Jedynka)
Od modelu wychowania zależy czy jedynak wyrośnie na osobę zaradną i odpowiedzialną, czy też przyzwyczajoną, że wszystko jej się należy
Od modelu wychowania zależy czy jedynak wyrośnie na osobę zaradną i odpowiedzialną, czy też przyzwyczajoną, że wszystko jej się należy Foto: Depositphotos

Jak tłumaczy gość Jedynki, rodzice mogą sobie wybrać, czy jedynak jest najmłodszym czy najstarszym dzieckiem i traktować go jak kogoś odpowiedzialnego, kto wszystko ma sam załatwić albo jak kogoś, kogo trzeba rozpieszczać i komu wszystko wolno.

Jacek Gientka widzi zarówno zalety, jak i wady bycia jedynakiem. - Fajne jest to, że dostaje się od rodziców maksimum uwagi. Są również większe możliwości, by inwestować w rozwój takiego dziecka. Czasami jedynacy mogą mieć jednak problemy z dzieleniem się. Dzieje się tak, bo przecież w domu wszystko do nich należało. Gdy okazuje się, że na placu zabaw czy w przedszkolu jest jedna zabawka, pojawia się problem - podkreśla psycholog i psychoterapeuta.

Z audycji można się również dowiedzieć, czy jedynacy są statystycznie bardziej inteligentni od osób posiadających rodzeństwo i jakie problemy związane z jedynactwem mogą pojawić się w dorosłym życiu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 26.03.2015

Godzina emisji: 9.21

pg/asz

Czytaj także

Psycholog obala stereotyp jedynaka. W dorosłym życiu są bardziej samodzielni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 19:34
Niektórzy mówią, że jedynacy to egoiści, że są niezaradni, bezkompromisowi. Inni oceniają jedynaków, jako osoby obowiązkowe, odważne i samodzielne. - To wszystko nieprawdziwe, przynajmniej w większości, stereotypy - mówi terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były mąż, dzieci, partnerka. Jak pozszywać rodzinę patchworkową?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 14:24
Rośnie liczba rozwodów w Polsce. Tym samym coraz więcej rodzin jest niepełnych lub budowanych przez ludzi, którzy mają już za sobą nieudane związki, a z nich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamo, ty też jesteś ważna. Macierzyństwo a psychologia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:50
Doświadczenie macierzyństwa, szczególnie na jego wczesnym etapie, bywa trudnym przeżyciem. Wiele kobiet decyduje się wówczas na psychologiczne wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władza rodzicielska to prawa, ale i obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 12:33
Rodzic musi dbać o wykształcenie, rozwój psycho-fizyczny dziecka, ale także np. opiekować się jego majątkiem - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń