X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedynak jedynakowi nierówny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 13:28
- Balast jedynactwa może przeszkadzać lub pomagać. W dużej mierze zależy to od tego, w jakim domu wychowywało się dziecko - mówi psycholog Jacek Gientka.
Audio
  • Psycholog Jacek Gientka o jedynakach (Cztery pory roku/Jedynka)
Od modelu wychowania zależy czy jedynak wyrośnie na osobę zaradną i odpowiedzialną, czy też przyzwyczajoną, że wszystko jej się należy
Od modelu wychowania zależy czy jedynak wyrośnie na osobę zaradną i odpowiedzialną, czy też przyzwyczajoną, że wszystko jej się należy Foto: Depositphotos

Jak tłumaczy gość Jedynki, rodzice mogą sobie wybrać, czy jedynak jest najmłodszym czy najstarszym dzieckiem i traktować go jak kogoś odpowiedzialnego, kto wszystko ma sam załatwić albo jak kogoś, kogo trzeba rozpieszczać i komu wszystko wolno.

Jacek Gientka widzi zarówno zalety, jak i wady bycia jedynakiem. - Fajne jest to, że dostaje się od rodziców maksimum uwagi. Są również większe możliwości, by inwestować w rozwój takiego dziecka. Czasami jedynacy mogą mieć jednak problemy z dzieleniem się. Dzieje się tak, bo przecież w domu wszystko do nich należało. Gdy okazuje się, że na placu zabaw czy w przedszkolu jest jedna zabawka, pojawia się problem - podkreśla psycholog i psychoterapeuta.

Z audycji można się również dowiedzieć, czy jedynacy są statystycznie bardziej inteligentni od osób posiadających rodzeństwo i jakie problemy związane z jedynactwem mogą pojawić się w dorosłym życiu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 26.03.2015

Godzina emisji: 9.21

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psycholog obala stereotyp jedynaka. W dorosłym życiu są bardziej samodzielni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 19:34
Niektórzy mówią, że jedynacy to egoiści, że są niezaradni, bezkompromisowi. Inni oceniają jedynaków, jako osoby obowiązkowe, odważne i samodzielne. - To wszystko nieprawdziwe, przynajmniej w większości, stereotypy - mówi terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były mąż, dzieci, partnerka. Jak pozszywać rodzinę patchworkową?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 14:24
Rośnie liczba rozwodów w Polsce. Tym samym coraz więcej rodzin jest niepełnych lub budowanych przez ludzi, którzy mają już za sobą nieudane związki, a z nich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamo, ty też jesteś ważna. Macierzyństwo a psychologia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:50
Doświadczenie macierzyństwa, szczególnie na jego wczesnym etapie, bywa trudnym przeżyciem. Wiele kobiet decyduje się wówczas na psychologiczne wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władza rodzicielska to prawa, ale i obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 12:33
Rodzic musi dbać o wykształcenie, rozwój psycho-fizyczny dziecka, ale także np. opiekować się jego majątkiem - mówił w Jedynce mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń